Så mycket flyg som möjligt för pengarna

Den 30 oktober i år är det dags för de nya flygoperatörerna i Norrbotten att lätta sina vingar.I fredags offentliggjordes anbudsunderlagen som bland annat ger de blivande operatörerna möjlighet att själva välja linjesträckningar och flygplanstyp.

Gällivare2011-01-29 06:00

Den statliga flygupphandlingen, motiverad av att hela landet ska ges tillgång till moderna kommunikationer oavsett kommersiellt underlag, är sedan förra året ett ansvarsområde för Trafikverket.

I fredags offentliggjordes underlaget för den nya flygupphandlingsomgången 2011-2014, och i Norrbotten berörs kommunerna Arvidsjaur, Gällivare och Pajala, i dag trafikerade av flygoperatörerna NextJet och Scandinavian Air Ambulance (Pajala).

Nytt för i år är att det handlar om fyraårsavtal, ett tidigare branschkrav, och senast sista mars ska anbuden finnas på Trafikverkets bord, linjetilldelningen görs i juni och den 31 oktober är det flygstart för de aktuella operatörerna.

Friare slingning
Ny är även möjligheten för flygoperatörerna att lägga in nya mellanlandningsorter så länge tidtabellerna följs och likaså möjligheten att säsongsanpassa flygplanstyperna - mindre eller större plan i samband med hög eller lågsäsong bara årspassagerarkravet uppfylls.

Några större förändringar förväntas inte för Norrbottens del annat än att den förlängda avtalsperioden medverkar till en långsiktigt stabilare infrastruktursituation och en variation gällande flygplansstorlekarna.

Mer för pengarna
På linjen Gällivare-Stockholm sker redan i dag en mellanlandning i Kramfors och på linjen Arvidsjaur-Stockholm, en mellanlandning i Lycksele.

-  Allt kretsar kring att vi vill ha så mycket kollektivtrafik som möjligt för pengarna i Norrland och Värmland. Flexibiliteten för operatörerna i upphandlingen kan ge smarta lösningar som gynnar resenärerna och regionerna - inte minst på sikt, säger Anna Fürst som är avtalshandläggare på Trafikverket som aviserar ett möte inför avtalsstarten till hösten med företrädare från regionerna, kommunerna och operatörer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om