Thage och Berith Johansson promenerar nästan varje dag tillsammans efter Kulturstigen längs med älven och tittar på all blomsterfägring. En oas att kunna smita undan till när området hemma i Malmberget mest består av asfalt. Så när de upptäckte att blommorna längs med stigen tagits bort fick de sig en smärre chock.
– Jag höll på att flyga i luften när jag såg det, två meter på ömse sidor har de kalavverkat från järnvägsövergången ända till Sandviken. Det finns ingenting kvar, det är förjäkligt, säger Thage Johansson.
– Det som varit så vackert här, och mycket fjärilar, säger Berith Johansson.
De förstår inte hur kommunen resonerar när de tar bort ängsblommorna den korta period dem finns här uppe.
– Då vill vi ju se blommor för guds skull, men nu är det ju tydligen så att kommunen bestämt sig för att det ska vara öken där. Det undrar vi många som går där varje dag, varför man gör en sådan sak, säger Thage Johansson.
Kommunen svarar att den typen av grönytor måste slås varje år.
– Vanlig ängsort måste slås för att det ska komma upp nya blommor. Slår man inte den här typen av grönytor så växer de igen och då är det slyn som tar över, säger Robin Waara, avdelningschef Teknik på Samhällsbyggnads- och teknikförvaltningen.
Promenadslingan vid älven är ett välbesökt stråk och enligt Robin Waara brukar responsen vara positiv när de öppnar upp mot vattnet.
– Minst en gång per år så kör vi lite ordentligare så att den hålls öppen. Där mot älven vill man ju inte att det ska växa igen så mycket.