För snart två veckor sedan häktades två män misstänkta för våldtäkt på en kvinna i 25-årsåldern. Den våldtäkten skedde i en lägenhet i Malmberget.
Invånarna reagerar med ilska och oro över de senaste två våldsbrotten.
– Det känns lite otryggt såklart att det händer här. Men det är ju ganska dött här och väldigt lite poliser, det gör väl sitt till. En sådan här händelse påverkar alla, säger Lina Lantto.
Anki Töverud blev överfallen för många år sedan. Hon lyckades sparka sig loss men säger att hon alltid är vaksam, speciellt om någon går bakom henne under en lång tid då hon promenerar under kvällstid.
– Man får fundera på att skaffa sig ett överfallslarm. Det här är ju fruktansvärt. Jag tycker att det blivit värre på senare år, det har blivit mer kriminellt. Det behövs fler poliser, säger hon.
Men Per Wahlström, kommissarie vid Gällivarepolisen, lugnar allmänheten med att det inte finns anledning till oro:
– Vi har inte sett någon koppling mellan de båda fallen men det är sannolikt så att alkohol har varit med i bilden i båda fallen. Det är ingen våldtäktsman som går lös, säger han.