Skälet var att det ansågs vara en länsstyrelsefråga. Men än är inte sista ordet sagt.
Motionärerna Ulf Normark och Göte Henriksson är besvikna.
Göte Henriksson anser att de som avslog motionen uppvisar politisk inkompetens.
- Av en politiker krävs att man ska vara någorlunda påläst och ha insikt. Naturrastplatsen på Dundret enligt vår motion hade gjort en av landets vackraste utsikter tillgänglig för både besökare och ortsbor, och funktionshindrade att njuta av utan några större kommunala kostnader på grund av möjligheten till extern finansiering från bland annat eu. Det kastar våra fullmäktigeledamöter bort i sitt navelskådande. När de har en möjlighet att lyfta blicken och visa väg tar de struptag på sig själva helt öppet.
- Det är bara att beklaga att man inte är tillräckligt framsynt. En av ledamöterna raljerade om att det bara handlade om ett vägbygge vilket det inte handlar om utan om att göra naturreservatet tillgängligt. Det är ett lågvattenmärke när fullmäktige avvisar ett progressivt och utvecklande förslag. Turistföretagen borde protestera, säger Göte Henriksson, en av motionärerna.
Ulf Normark;
- Jag tycker det är tråkigt men jag accepterar det som partiet beslutat om men tänker gå vidare med det genom en skrivelse till kommunstyrelsen om att vända sig till länsstyrelsen. Det finns ett stort stöd för motionen och då bör kommunen agera anser jag.