Möss härjar på Coop Forum
Coop Forum i Gällivare har fått musproblem. - Det påverkar inte de sanitära förhållandena men vi vill ändå inte ha dem kvar, säger butikschefen Glenn Strandberg. Fällor och gift ska lösa bekymmret hoppas man.
Det handlar i så fall om ett insektsätande däggdjur som faktiskt är mer besläktad med igelkottar än vad de är med råttor.
- De är inte stora, kanske fem till sex centimeter långa, berättar Glenn Strandberg, butikschef, vilket är näbbmössens ungefärliga storlek.
Fällor och gift
Vid Coop Forum har man anlitat Anticimex för att bistå dem med råd och dåd.
- Det vi själva har gjort är att försöka täta till alla hål där de kan tänkas ta sig in, berättar Glenn Strandberg som informerats om att det räcker med att näbbmusen finner en öppning på sex till sju millimeter.
- Men att jaga möss tillhör ju inte vårt kompetensområde så därför har vi bett Anticimex att komma hit och de har gjort en rejäl undersökning.
Nu har både fällor och preparerade "matbitar" placerats på lagret där de mössen setts till mest.
Någon fara för varusortimentet föreligger inte enligt Glenn Strandberg.
- Nejdå, kunderna kan vara lugna. Det är ju inte ovanligt att möss upptäcks i butiker runt om i landet. Men när det händer försöker man få bort dem.
Per Ross, Anticimex distriktschef, tror att butikens musproblem anlänt med en transport.
- Det finns två sätt för en mus eller råtta att ta sig in, ett naturligt sätt eller via transporter. Även om vi har ett extremt gnagarår i år så är det med stora regionala och lokala avvikelser och vi har inga indikationer på att det är ett allvarligt gnagarbekymmer i Malmfälten. Därför är det i första hand ett transportburet problem i Gällivare och Kiruna, säger han.
Valig husmus
Vilken typ av gnagare eller hur många, eller om det är en näbbmus elle flera, har inte kunnat faställas.
Det troliga enligt Per Roos är att det är en gnagare, alltså inte en näbbmus, utan en vanligt husmus som anlänt med någon transport och att det handlar om en enda.
Fällor har därför satts ut och "matbitar" preparerade med giftet farfarin.
- Det är ett klassiskt bete för råttor och först i skalan på åtgärder, säger Per Roos.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!