Malmbergsförändringar behandlas i studiecirkel
Samhällsomvandlingen i Malmberget får Studieförbundet Vuxenskolan att starta studiecirkel i ämnet. - Kunskap är grunden för demokratiutövande, säger studiecirkelledaren Alf Afferlund.
UPPLYSNINGSMAN. Alf Afferlund leder en studiecirkel om samhällsomvandlingen i Malmberget.
Foto: Kenth Bergmark
- Det som påverkar och berör människorna vill man också lära sig något om, eller måste man lära sig något om. I grunden gäller kunskap möjligheten att få och kunna utöva demokratiskt inflytande. Det som sker i Malmberget regleras i olika lagstiftningar från Minerallag och plan- och bygglag till förvaltningslag och kommunlag som flertalet innevånare inte känner till och det är vad vi ska tala om, säger han.Det pedagogiska greppet är de faktiska händelserna i Malmberget.Diskussioner förväntas
- Därmed blir inte lagtexten till en torr och svårtillgänglig textmassa och jag tror det kommer att leda till många diskussioner utifrån den konkreta verkligheten och inte minst frågor om hur lagen, och om lagarna, tillämpas i Malmberget i dag, säger Alf Afferlund som inhämtat sin kunskaper via bland annat akademiska studier.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!