SommarmordSVT:s kriminalsatsning Veckans brott med kriminologiprofessorn Leif GW Persson gör visserligen sommaruppehåll. Men själv tar han inte semester. Inte än i alla fall. Det gör inte heller redaktionen.
I torsdags och fredags fanns han och SVT:s inspelningsteam i Gällivare för inspelning av ett avsnitt av totalt sex i SVT:s sommarserie Sommarmord, om fortfarande ouppklarade mordfall.
I folkmedvetandet
Det handlade i Gällivare om morden på två holländska turister i Appojaure sommaren 1984, ett av de klassiska ouppklarade sommarmorden i Sverige, som Leif GW Persson tittat närmare på. Också aktuellt i och med den för morden dömde Thomas Quicks resningsansökan.
- Appojauremorden har fästs djupt i folks medvetande. Det var det mest omstridda mordet sommaren 1984 och fortfarande kommer det in tips. Formellt är det uppklarat genom domen 1996 men nu kommer det att bli resning i det här ärendet, säger han.
Leif GW Persson är fullständigt övertygad om att Thomas Quick, som i dag heter något annat, inte begått morden.
Våldsamheten förvånar
Inför inspelningen har han tagit del av både polisutredning och rättegångshandlingarna och i torsdags besökte han platsen för morden.
- Det ser ut precis som det gjorde för tio år sedan. Det är ett intressant ärende av många skäl. Det som slår mig när jag tittar på det är att det är så våldsamt och jag har kikat på en stor mängd mord, inte minst knivmord för det är de vanligaste fallen av mord vi har här uppe, men jag har sällan sett en gärning så våldsam som den här, säger han.
Leif GW Persson fick också tillfälle att träffa tidigare Kurirenmedarbetaren Bertil Warg, som var lokalbefolkningens öra och öga vid polisutredningen.
I minnet än
- Morden och att vem som helst kunde vara skyldig ledde till många spekulationer. Vad kunde vara motivet? En teori var att de mördade hade missuppfattas vara äggsamlare, det fanns ett falkbo i närheten och äggskal hade hittats vid lägerplatsen, och att det var motivet. Men det surrade kring alla möjliga spekulationer. Hela händelsen väckte olust och oro bland större delen av befolkningen minns jag, och det är nog det tydligaste minnet som sitter kvar hos mig än i dag, säger han.
Programmet om Appojauremorden sommaren 1984 sänds i SVT den 6 juli.