Ishallen behöver 700.000
I slutet av förra året blev isladan i Malmberget säkerhetsbesiktad. Nu har kostnaderna för åtgärder beräknats. - Vi har sökt 700.000 kronor i kommunalt bidrag, säger Kjell Ragnestam, MAIF:s (Malmbergets idrottsförenings) ordförande. Får man inte pengarna finns risk för stängning.
Det är vad ett skyddsnät över rinken, isolering av en yttervägg och takreparationerna över ishallens maskinrum bedöms uppgå till.
Sätts inte skyddsnätet upp riskerar lossnande färgflagor från innertaket falla ned på isen och leda till tillbud när åkarna står på näsan.
Isoleras inte den aktuella kortväggen fortsätter isen att växa till och utgöra en risk för alla som vistas i hallen.
Lagas inte maskinrummets tak fortsätter vattnet att läcka in.
MAIF har nu ansökt om 700.000 kronor i kommunalt bidrag för att vidta åtgärderna som hastar eftersom åtgärderna rör säkerhetsaspekter.
Dyrare byggkostnader
- Hade vi pengar skulle vi starta nu, säger föreningens ordförande Kjell Ragnestam som hoppas den begärda summan är tillräcklig.
Byggbranchens uppsving i Malmfälten har drivit upp byggkostnaderna.
Men den kommunal ekonomin är hur som helst ansträngd så ingenting är säkert.
- Får vi in te pengarna får vi ta ställning till hur vi gör i ett sådant fall, säger Ragnestam.
Enligt vad Kuriren erfar kan ett negativt besked leda till att ishallen stängs.
Riskerna oacceptabla
Och det blir kommunstyrelsen som avgör.
Stig Eriksson (v) ger dock föreningen hopp om att få pengarna.
- Det måste ordnas på något sätt. Vi har faktiskt medel kvar i reserven för investeringsbudgeten. Det rör sig om tre-fyra miljoner. Men vi måste se över vilka möjligheter vi har naturligtvis. Men ingen ska behöva vara rädd för att gå in där eller idka verksamhet där. Det kan ingen acceptera, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!