Hundgårdens framtid i vågskålen

Vad ska hända med hundgården i Gällivare?  Gällivare kommun och brukshundsklubben måste komma överens.

FRAMTIDEN OSÄKER. Vad ska hända med hundgården i Gällivare. Enligt kommunen, som äger anläggningen, är det upp till brukshundsklubben som sköter den att presentera en lösning för framtiden inför den avtalsuppsägning som kommunen aviserat. Något som brukshundsklubben inte är medveten om.

FRAMTIDEN OSÄKER. Vad ska hända med hundgården i Gällivare. Enligt kommunen, som äger anläggningen, är det upp till brukshundsklubben som sköter den att presentera en lösning för framtiden inför den avtalsuppsägning som kommunen aviserat. Något som brukshundsklubben inte är medveten om.

Foto: Kenth Bergmark

Gällivare2009-04-20 06:00
Den kommunala hundgården i Gällivare fyller en funktion som hunddagis och en plats för bortsprungna eller övergivna hundar att återknyta kontakten med sin ägare eller hitta en ny husse eller matte. I samband med socialtjänstens ingripanden är hundgården också mellanstation inför omplacering av hundar. Kontakten med hundgårdens ofta tillfälligt placerade hundar, och tillhörande arbetsuppgifter, har också visat sig utgöra en mycket bra rehabiliterings- eller anpassningsmiljö i samband med återinträde eller inträde på arbetsmarknaden för enskilda personer vilket lett till ett samarbete mellan arbetsförmedling och brukshundsklubben, som ansvarar för skötseln genom ett avtal med hundgårdsägaren Gällivare kommun. Nu planerar kommunen att säga upp avtalet med brukshundsklubben och eftersom den kommunala bedömningen är att hundgårdsbyggnaderna är i dåligt skick kan en rivning bli aktuell om ingen lösning bägge parter kan nå överenskommelse kring kan hittas. Kommunen vill se förslag
Enligt Tommy Sjölund, kommunalt ansvarig tjänsteman, är det upp till brukshundsklubben att agera i frågan. - Vi vill ha en konstruktiv lösning med brukshundsklubben och har inlett förhandlingar om hur det ska vara i framtiden, säger han - Verksamheten fyller definitivt en funktion i Gällivare och vi vill inte sätta klubben på pottkanten. Men bollen ligger hos dem, säger han. Nu hastar tiden, vill kommunen säga upp avtalet måste det göras under första halvåret i år, och vid brukshundsklubben är man omedveten om att kommunen väntar på ett förhandlingsförslag. Vet inget
- Vi har själva tagit kontakt med kommunen för mer än ett år sedan då vi möttes av fem kommunala representanter. I det läget säger Tommy Sjölund att Top bostäder ska besikta hundgården och vi lovades dyrt och heligt att få ta del av rapporten. Än har vi inte sett en stavelse, inte ett ord än mindre någon rapport eller hört något överhuvudtaget, säger Aina Lanneståhl, tidigare brukshundsklubbsordförande. Hon konstaterar att ett kommunalt avståndstagande från hundgården innebär avveckling och uppsägning av tre anställda och ökade kostnader för klubben med upptill 50.000 kronor per år. Brukshundsklubben avser nu att kontakta Gällivare kommun.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om