Gunillaskolan utreds

Ett beslut om nedläggning av Gunillaskolan i Malmberget kan komma att tas redan i december. Avgörande blir den utredning som troligen klubbas av BUOK-nämnden i dag.

GÄLLIVARE2008-10-07 06:00
I stället för en utredning kring hela Gällivares skolstruktur väntar nu, enligt vad Kuriren erfar, ett beslut i BUOK-nämnden om att utreda Gunillaskolans vara eller inte vara efter årsskiftet.Elevunderlaget vid Malmbergets största grundskola har minskat successivt under en följd av år beroende bland annat på allmän befolkningsminskning i kommunen, gruvnäringens rationaliseringar, och bostadsavveckling, vilket reducerat befolkningen i Malmberget med cirka hälften sedan 1960-talet. Nyligen redovisade även nämndens majoritetsföreträdare ett missnöje över skolbyggnadernas status och ansåg gruvföretaget LKAB vara ansvarig för väggsprickor och annan miljöpåverkan.Beslut i dag
I samband med den kritiken framställdes även en begäran från BUOK-nämndens arbetsutskott till den kommunala lokalstyrgruppen om att finna andra lämpliga undervisningslokaler för eleverna.I dag tisdag väntas BUOK-nämnden i Gällivare besluta om en snabbutredning som gäller Gunillaskolans framtid.Enligt vad Kuriren erfar ska utredningen ligga färdig inför nämndens sammanträde i december då ett nedläggningsbeslut eventuellt kommer att tas.Nämndens ordförande, Weine Backman (s), dementerar inte uppgiften men önskar avvakta med kommentarer till efter dagens nämndssammanträde.I samband med debatten kring den förkastade skolstrukturutredningen förra året framkom att största hindret för nedläggning bestod i att finna ersättningslokaler för den kommunala särskolan.En antydan om en av utredningens främsta uppgifter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om