Gruvfack kritiskt mot LKAB:s husaffärer

Gruv 4:ans ordförande Tomas Nilsson ställer sig bakom kommunalrådet Tommy Nyströms kritik mot LKAB:s fastighetsaffärer i Kiruna. -  Jag reagerade precis som Nyström, jag blev förbannad, säger han.

GÄLLIVARE2008-04-09 06:00
Gruv 4:ans ordförande Tomas Nilsson stämmer nu upp i Gällivarekritiken mot gruvföretaget LKAB:s fastighetsförvärvarplaner i Kiruna.-  LKAB har via sina miljödomar fått igenom i princip alla sina krav för att fortsätta gruvbrytningen och när man fått det då tycker jag att man också ska åtgärda samhället. Jag reagerar precis som Tommy Nyström, jag tycker det är rent för djäkligt om man börjar titta på andra ställen långsiktigt 20 år framöver. Vi behöver bostäder till våra anställda likväl som det behövs bostäder i Kiruna, säger Tomas Nilsson.Kraftig reaktion
Han berättar att hela gruvfacket har reagerat kraftigt på beskeden om fastighetsaffärerna i Kiruna.Det får också allt fler att börja tvivla på gruvföretagets intentioner.- Ska man ha något samförstånd överhuvudtaget så måste man vara omvärldsmedveten. Sticker man upp ett finger just nu och känner av temperaturen så är det djäkligt dåligt förtroende för LKAB. Allt stöd och förståelse man haft i tron att man successivt ska börja förändra börjar vändas emot LKAB. Nu måste man ta itu med saker och ting.-  Att man avlöser successivt enligt vad som är rimligt och rätt och där man följer samma principer överallt det är riktigt men det här i Kiruna är ju inte ens prioriterat. Det är inget som säger att det föreligger ett akut skede utan det kan bli en påverkan om 20 år. Vi ska prioritera i den ordningen att vi först fixar till det samhälle som lever i dag och det är den viktigaste och första åtgärden och det ska jäklar i miig redas ut nu. Sedan har vi tid att se över det som är kommande om 20 år, säger Tomas Nilsson. - Vi har ett samhälle i Malmberget som står och har den här situationen och man förstår att det måste ske en successiv omvandling men det här, det visar att man satsar på ett annat ställe där man inte har en akut situation.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om