Gällivares budget ska antas

I början av nästa vecka ska Gällivare kommun besluta om budgeten för de kommande åren och SKP aviserar redan nu sitt avståndstagande.

många sidor. Bror Wennström (SKP) våndas över de dryga tusen sidorna budgethandlingar som partiet måste ta del av.

många sidor. Bror Wennström (SKP) våndas över de dryga tusen sidorna budgethandlingar som partiet måste ta del av.

Foto: kenth Bergmark

Gällivare2010-11-12 06:00
Gällivares kommande budgetsammanträde föregås av en 1.100 sidor tjock ärendelista vilket får SKP att återigen klaga på att man inte hinner läsa alltihop. Närmast en årlig SKP-respons på de kommunala budgethandlingarna.- Jag är på sidan två idag och har alltså 1.098 sidor kvar. Jag vill kalla det för en omänsklig uppgift att läsa på inför sammanträdet, säger Bror Wennström, SKP.Sågar det mesta
SKP signalerar redan om sitt avståndstagande, även det närmast en tradition.Kommunstyrelsens rambudget, cirka 70 miljoner, accepteras inte, inte heller studieavgifter för Kulturskolans elever, som ingår i BUOK-nämndens budgetförslag som sågas helt.Avvisandelistan är lång och det är bara början.-  Kommunstyrelsens äskanden kan skäras ned kraftigt, med minst 30 miljoner, och då får man loss pengar för att upphäva tidigare avgifts- och taxeökningar, säger Bror Wennström som klagar på det mesta i budgetförslagen.Två sammanträdesdagar har vikts för budgetsammanträdet i Gällivare och diskussionerna lär bli många och långa.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om