Enligt Birgitta Larsson (S) är det flera anledningar till att det blir sex avdelningar istället för fem avdelningar vid den planerade förskolan.
Dels handlar det om att det finns ett behov av fler förskoleplatser i Gällivare.
– När vi lägger ut upphandlingar behöver vi enligt SKR (Sveriges kommuner och regioner) göra det i jämna tal, det vill säga, två, fyra eller sex avdelningar, säger hon.
Älvens förskola ligger i anslutning till Vassaraälv, i närheten av Gällivare sjukhus. Den nya förskolan kommer att flyttas längre bort efter älven och byggas på en tom grönyta vid Garvaregatan.
Oppositionen har tidigare riktat kritik mot att kommuninvånare som bor i Gällivare ska behöva åka till Malmberget för att ta del av den kommunala barnomsorgen.
Barn- och utbildningsnämnden har även de uppmärksammat att det finns ett behov av att öka antalet förskoleplatser. David Väyrynen, vice ordförande i nämnden, är glad över att man med kommunfullmäktiges beslut skapar möjlighet för att fler barn ska få gå på förskola i Gällivare.
– Det som också är fördelaktigt i det här är att vi har en detaljplan som tillåter en förskola på den här platsen. Det gör att handläggningstiden blir kortare för att få fram fler förskoleplatser, säger han.
Beslutet om att skjuta till de 12 miljonerna togs av ett enat fullmäktige.