Fler barnmorskor behövs i Malmfälten

Barnmorskebrist hotar Malmfälten.Nu försöker landstinget intressera sjuksköterskor för yrket.

BARNMORSKEJAKT. Kerstin Nyberg, vårdchef, talade sig varm för yrket vid en informationsträff på Gällivare sjukhus i torsdags.

BARNMORSKEJAKT. Kerstin Nyberg, vårdchef, talade sig varm för yrket vid en informationsträff på Gällivare sjukhus i torsdags.

Foto: Kenth Bergmark

Gällivare2012-03-02 06:00

I Gällivare finns landets nordligaste förlossningsklinik med cirka 500 förlossningar årlig.

Men kliniken lider av barnmorskebrist.

I nuläget saknas fyra barnmorskor. Bland annat beroende på pensionsavgångar.

Rekryteringskampanj
Därför gör landstinget nu ett försök att intressera människor för yrket. I första hand sjusköterskor som utlovas bidrag och hjälp med studiefinansiering under den ett och ett halvt år år långa utbildningstiden.

Och några intresserade hade anammat landstingets inbjudan till Gällivare sjukhus i torsdags.

- Vi har en reell brist just nu och vi vet också att vi har ett antal barnmorskor som går in pension inom fem-sex år så vi behöver rekrytera barnmorskor nu så de också hinner bli lite varma i kläderna, säger Kerstin Nyberg, vårdchef, som talade sig varm för yrket.

Brett yrke
-  Jag tror det är ett av de få yrken där sjuksköterskor orkar jobba ända till pensionen. Man får också hålla på med så många saker. Ungdomsmottagningen är en liten nisch, mödravården, inkontinensmottagningar, BB/förlossning och en del på gynekologsidan. Det är ett fantastiskt brett yrke.

Landstingets kampanj för att rekrytera fler barnmorskor till Gällivare fortsätter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om