Det internationellt baserade företaget sysslar, enligt företagets representant och elevhandledare Tomas Bollsjö, normalt med så kallade tredjepartskontroller och certifiering av svetsare vid olika länsföretag.
David Nilsson, Gällivare, en av Energigymnasiets 50 elever som under tre dagar fått ta del av Tomas Bollsjös kunskaper, tycker svetsningsutbildningen är både intressant och lärorikt.
- Det är kul och man lär sig någonting samtidigt. För mig är det första gången jag svetsar men det är klart intressant i och med att en teoretisk del ingår, säger han.
Enligt Per Malmelöv, Energigymnasiets rektor, motiveras utbildningen av krav från främst vindkraftsindustrin.
Man kräver att våra elever ska ha kompetens i verkstadsmekanik och i vår kursplan ingår sammanfogning av metaller som traditionellt innebär svetsning och den kunskapen är viktig inom vindkraftsindustrin, säger han.