Efter problemen – minskade volymer i Aitikgruvan

Boliden uppvisar ett starkt resultat det första kvartalet, men Aitiks anrikade volym minskade.

Produktionsstörningar i Aitk drog ner resultatet som i övrigt var starkt.

Produktionsstörningar i Aitk drog ner resultatet som i övrigt var starkt.

Foto: Boliden/Stefan Berg

Gällivare2021-04-27 10:49

Boliden har redovisat siffrorna för första kvartalet och det är ett starkt resultat som man uppvisar. Försäljningen har ökat till 17 083 miljoner kronor, jämfört med 13 210 samma period förra året. Rörelseresultatet exklusive omvärdering av processlager blev 2 449 miljoner kronor, jämfört med 1 504 miljoner kronor för första kvartalet 2019, men en minskning jämfört med fjärde kvartalet 2020 då rörelseresultatet var 3 043 miljoner kronor.

"Resultatförbättringen beror främst på högre metallpriser, delvis motverkat av svagare USD (amerikanska dollar). Lägre anrikad volym inom gruvor till följd av produktionsstörningar bidrog negativt jämfört med föregående kvartal", skriver Mikael Staffas, vd och koncernchef i en kommentar.

Boliden har fem gruvområden: Aitik, Bolidenområdet, Garpenberg, Kevitsa och Tara. Det är gruvorna i Aitik och Tara som påverkar resultatet som blir 300 miljoner kronor lägre jämfört med fjärde kvartalet 2020. Produktionsstörningar och haverier är orsakerna. 

I Aitik minskade volymen jämfört med föregående kvartal och i fjol. Produktionsbortfallet beräknas till 2 miljoner ton anrikad malm det första kvartalet.

"Hydraulikproblem i en av de två primärkvarnarna i anrikningsverket föranledde ett oplanerat produktionsstopp. Stoppet varade cirka 3 veckor i första kvartalet och en knapp vecka in i april. Dessutom bidrog hög sjukfrånvaro relaterat till covid-19 pandemin negativt", skriver Mikael Staffas.

Något som påverkade var kopparhalten. Minskningen av kopparhalten i Aitik, som uppgick till 0,22 (0,23) procent, kunde bara delvis kompenseras av högre anrikad volym i Kevitsa. Genomsnittspriset på koppar var det högsta sedan tredje kvartalet 2011. 

Även guldhalten påverkade.

"Produktionen av guld i koncentrat föll då den något högre guldhalten 0,12 (0,10) g/ton inte fullt ut kunde kompensera för lägre anrikad volym. För 2021 bedöms kopparhalten uppgå till 0,21 procent och guldhalten till 0,11 g/ton, vilket är i linje med vad som tidigare har kommunicerats".  

Investeringar för 2020 uppgick till 1,1 miljarder kronor jämfört med 1,8 för 2019. Investeringarna väntas öka under 2021 till drygt 7 miljarder kronor. I det ingår då underhållsinvesteringar såsom tillredningar, gråbergsbrytning, löpande dammhöjningar och ersättningsinvesteringar. Underhållsinvesteringarna bedöms för 2021 uppgå till drygt 4,5 miljarder kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!