Coop vandaliserad

Coop i centrala Gällivare utsattes för vandalisering på tisdagen/onsdagen.Vandalerna åstadkom skador för cirka 100.000 kronor.

VANDALISERING. COOP i centrala Gällivare utsattes för vandalisering på onsdagen. Hela entrén måste nu bytas ut.

VANDALISERING. COOP i centrala Gällivare utsattes för vandalisering på onsdagen. Hela entrén måste nu bytas ut.

Foto: Kenth Bergmark

Gällivare2014-10-15 13:54

Enligt allmänheten ägandes sig vandalerna också åt snatterier i butiken i samband med åverkan på entren.

- Det var några ungdomar som sprang in och tog för sig bland hyllorna, berättar en äldre man.

Vandalerna ägnade sig också åt att med tändare bränna upp entrépartiets fotoceller som reglerar öppnandet.

Hela entrépartiet måste nu bytas ut.

- Det finns inte delar att beställa för det är så gammalt, allt måste bytas ut berättar anställda vid Gällivare lås, som försökte reparera skadorna på onsdagen.

Coops ledning satt möte under onsdagen så uppgifter gick inte att få fram avseende kostnaden, men en uppskattning fråm personalen sida är att vandaliseringen kostar cirka 70.000 att reparera.

Allmänheten reagerade på att händelsen skett mitt på dagen.

- Varför ingrep ingen, undrar man, här var ju fullt av folk, säger en ortsbo.

0970 - 10180

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om