Bussen stannar inte i centrum

I torsdags var en grupp kvinnor i åldrarna 30-85 år på besök i Gällivare. De är missnöjda med att Länstrafikens buss Polstjärnan inte stannar i centrum.

MISSNÖJD. Sonja Holmedal tycker att bussen borde stanna på hållplatsen närmast centrum, precis som alla de andra bussarna gör.

MISSNÖJD. Sonja Holmedal tycker att bussen borde stanna på hållplatsen närmast centrum, precis som alla de andra bussarna gör.

Foto: Mattias Forsberg

Gällivare2010-07-09 06:00
Den internationella organisationen 5W, Women Welcome Women WorldWide finns i över 80 länder och var i torsdags på besök i Gällivare. De är besvikna över att Länstrafikens buss Polstjärnan inte stannar på hållplatsen i centrum. - Nu var 80-åriga tanter tvungna att bära sina tunga väskor nästan en kilometer till järnvägsstationen. Att man inte inser vilka möjligheter det är att marknadsföra sig i över 80 länder, säger Sonja Holmedal som är med på resan. Länstrafikens vd Arne Andersson berättar: - Jag förstår om de är besvikna. Det är tråkigt att de upplever det så här. Vi kan tyvärr inte göra ändringar i enstaka turer. Tidtabellen är pressad och då riskerar vi att bli försenade, säger han. Lars Israelsson, kultursekreterare på Gällivare kommun, hade hand om gruppen när de var på besök. - Det är ofta grupper med turister som har varit och besökt vårt museum i centrum. Jag tror att det finns de som har tänkt kliva på bussen vid centrumhållplatsen men sedan fått se på när bussen åker vidare. Deras minnen från Gällivare blir inte bra, säger Lars Israelsson. Polstjärnan är dock den enda av Länstrafikens bussar som bara stannar på järnvägsstationen. De andra bussarna stannar även på centrumhållplatsen. Gruppen hade därför räknat med att kunna åka därifrån. Från Länstrafikens sida säger man att flexibilitet är mycket viktigt. Det förs diskussioner med kommunerna varje år om hur turnätet ska se ut. Däremot går det inte att göra ändringar för separata turer. - Det är första gången vi får höra talas om det här, vi kanske måste diskutera det med kommunen, säger Arne Andersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om