Björn jagar älg – fångades på bild

Den nyplacerade åtelkameran lyckades fånga dramat på bild. "Man fick hjärtat i halsgropen när man ser en björn jaga så där pass stort vilt", säger Ludvig Emmoth.

Här fångas björnen på bild mitt uppe i jakten på älgen.

Här fångas björnen på bild mitt uppe i jakten på älgen.

Foto:

Gällivare2019-07-31 18:27

Bilden är tagen 02:18 i Torislombolo vid Nietsak, ungefär en mil väster om Gällivare. Kameran är en åtelkamera som satts på plats inför älgjakten i närheten av saltstenarna som placerats ut för att locka älg till markerna.

– Nu i natt har den tagit fotot på björnen som jagar älgen efter skogsvägen. Det är riktigt häftigt, säger Ludvig Emmoth.

Bilden togs bara någon timme efter att han och hans syskon lämnat stugan, som ligger i anslutning till platsen där fotot togs.

– Vi upptäckte bilden när vi vaknade imorse. Man fick hjärtat i halsgropen när man ser en björn jaga så där pass stort vilt alldeles några hundra meter från stugan, säger Ludvig Emmoth.

Vad som utspelade sig efter att bilden togs kan man bara fantisera om, men det verkar ha gått bra för älgen.

– Efter att vi sett bilden åkte vi ut vid niotiden på morgonen för att kolla spåren. Av vad vi kunde bedöma så fortsatte älgspåren rakt fram efter vart vägen tar slut, medan björnspåren vek av in i skogen en bit innan. Alltså har älgen mest troligt klarat sig.

Ludvig Emmoth berättar att det har börjat röra sig mer björn i markerna.

– På senaste har vi sett att det har börjat bli mer björnspår i trakterna vi håller hus, men vi har aldrig fått någonting på bild tidigare. Men nu har vi det, en ganska bra bild när den jagar en älg dessutom, säger han.

lisa.eriksson@norrbottensmedia.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om