Arktiskt råd i Gällivare

I två dagar har Arktiska rådets arbetsgrupp för hållbar utveckling i det arktiska området varit samlad i Gällivare.

HÅLLBAR UTVECKLING. Mikael Anzén, ordförande för Arktiska rådet arbetsgrupp för hållbar utveckling, ledde arbetsgruppens möte i Gällivare.

HÅLLBAR UTVECKLING. Mikael Anzén, ordförande för Arktiska rådet arbetsgrupp för hållbar utveckling, ledde arbetsgruppens möte i Gällivare.

Foto: Kenth Bergmark

Gällivare2012-02-16 06:00

Arktiska rådet, ett internationellt samverkansforum mellan regeringarna i de arktiska länderna Danmark, Finland, Island, Norge, Sverige, Ryssland, Kanada och USA har som yttersta målsättning att värna och skydda den arktiska miljön.

I rådet finns också det arktiska områdets ursprungsbefolkning representerade.

Fram till 2013 innehar Sverige ordförandeposten.

I två dagar har arbetsgruppen för hållbar utveckling med Mikael Anzén som ordförande, sammanträtt i Gällivare och gjort studiebesök vid LKAB:s anläggningar för att lyssna på den lokala industrins syn på hållbar utveckling i området som beröms för hänsynstagande till befolkningen.

- Att vi har ett möte här är dels för att det ligger ovan Polcirkeln men också för att folk som kommer från Kanada, USA och Ryssland får komma hit och se, höra och känna hur det fungerar häruppe. Och de är imponerade av Sverige som helhet. Vi hade möjligheten att resa i norra Kanada och där ligger man långt efter i utvecklingsnivå vad gäller transporter, kommunikationer, infrastruktur och framförallt i fråga om hälsa, säger Mikael Anzén som berättar att den svenska hållningen i ordföranderollen är att se främst möjligheter och inte problem i arktiska området.

Problem kontra möjligheter
-  Sverige vill lösa knutar snarare än att se hot. Det finns de som menar att isen smälter och att det är ett hot för allting. Andra menar att det öppnar upp för nya möjligheter, en ny balans ifråga om ekologi, det blir nya möjligheter för ursprungsbefolkningen. Jag har talat med renägare som berättar att den korta vinter gör att deras renbete ser annorlunda ut. Det är något vi måste anpassa oss till, säger Mikael Anzén.

Rådet har sitt ursprung i Arctic Environmental Protection Strategy (AEPS), som signerades av länderna på finskt initiativ år 1991. Arktiska rådet i sin tur grundades formellt 1996 genom Ottawadeklarationen.Idag har rådet ingen formell beslutsfattande funktion men en reformprocess pågår och steg börjar tas mot en mer beslutsfattande verksamhet.

2011 blev det Sveriges tur att vara ordförandeland. Sverige representeras av sin utrikesminister, och en av de mest känsliga politiska frågorna som står på dagordningen är frågan om exploatering av Arktis oljeresurser.

Under ordförandetiden avser Sverige att stärka Arktiska rådets position, medverka till konkreta beslut och en uttalad gemensam politik samt förbättra det Arktiska rådets kommunikation.

En prioriterad målsättning är ett permanent sekretariat i Tromsö.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om