Anställda hotades med vitt pulver

Ett företag tog under onsdagsmorgonen emot tre kuvert som innehöll vitt pulver. Det visade sig vara ofarligt, men en anmälan om olaga hot är upprättad.

Pådrag. Polisen fick rycka ut för att undersöka pulvret.

Pådrag. Polisen fick rycka ut för att undersöka pulvret.

Foto: Petra Isaksson

Gällivare2017-05-10 12:11

Syftet med försändelsen lär ha varit att skrämma tre av de anställda vid företaget.

– Det kan man anta. Men vi konstaterade ganska omgående att det var just så och att det inte rör sig om något farligt ämne, säger polisens kommunikatör Peder Nilsson.

Händelser som den här leder till ett ganska stort polispådrag – och hade det fattats misstankar om att pulvret var farligt hade det blivit än större.

– I skarpt läge handlar det om att man spärrar av stora områden, isolerar personer som har varit i närheten och sätter in saneringsåtgärder och så vidare.

De tre anställda som tog emot kuverten har upprättat var sin anmälan om olaga hot. Det finns i nuläget ingen misstänkt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om