Personalflykt från akuten: "Dåligt ledarskap"

De flesta sjuksköterskor vid akuten i Gällivare har sagt upp sig. Orsaken är kritik mot ledarskapet och dålig arbetsmiljö.

Flera av sjuksköterskor vid akuten i Gällivare har sagt upp sig. Här en bild från  när de gjorde ett upprop om det katastrofala läget inför  sommaren

Flera av sjuksköterskor vid akuten i Gällivare har sagt upp sig. Här en bild från när de gjorde ett upprop om det katastrofala läget inför sommaren

Foto: Privat

Gällivare2022-10-06 15:20

Så här säger en av de sjuksköterskorna som sagt upp sig i dagarna, men vill vara anonym.

– Såvitt jag vet har samtliga sjuksköterskor, utom några nyanställda sagt upp sig, säger hon.

Mattias Josefsson, verksamhetschef för akutmottagningarna, bekräftar att många sjuksköterskor har sagt upp sig.

–Jag kan inte säga exakt hur många, men flera sjuksköterskor har sagt upp sig under den senaste tiden. Vi har några hyrsjuksköterskor som jobbar kvar.  De som sagt upp sig slutar inte omedelbart, utan de har ju sina uppsägningstider. Jag beklagar uppsägningarna och vi försöker nu hitta en lösning så sjuksköterskorna blir kvar, säger han. 

Som Norr Media har berättat flera gånger har krisen vid akuten i Gällivare pågått länge. Det handlar mycket om bristen på personal. Inför sommaren gick sjuksköterskorna ut med ett öppet brev till allmänheten i Gällivare.

De beskrev läget som "katastrofalt" med problem som ska ha varit kända för enhets- och verksamhetschefer sedan i mars – utan att sommarbemanningen hade tryggats. 

– I värsta fall kommer någon att dö, sade en av sjuksköterskorna då.

Några dagar senare presenterade Region Norrbotten en "lösning" genom att kräva att akutsköterskorna jobbar 12,5-timmarspass med kraftigt reducerad bemanning. Det förkastades av sjuksköterskorna

Enligt de sjuksköterskorna som nu sagt upp sig har situationen inte förbättrats.

– Vi säger upp oss på grund av ett dåligt ledarskap, en bristfällig arbetsmiljö och för att ingen lyssnar på oss, säger hon.

Erik Kalander är Vårdförbundets huvudskyddsombud vid akuten i Gällivare.

– Det är mycket illa. Det pågår en dialog med cheferna men inga direkta förhandlingar. Vi arbetar för att lösa situationen tillsammans. Men det går inte snabbt, säger han.

Vad händer om alla sjuksköterskor vid akuten i Gällivare slutar?

– Det får inte hända. Vi måste lösa situationen. Vi har också inhyrda sjuksköterskor. Men naturligtvis vill vi behålla vår personal. Detta är ett mycket allvarligt läge, säger verksamhetschefen Mattias Josefsson.

Vad säger du då om sjuksköterskornas kritik mot bristande ledarskap, dålig arbetsmiljö och att ingen lyssnar på dem?

– Personalen är det viktigaste vi har, förutom patienterna. Så vi måste ta hand om dem, säger Mattias Josefsson

Vad kommer ni att göra nu?

– Vi för en dialog med medarbetarna och arbetar för att lösa situationen, säger Mattias Josefsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!