Lena Blomkvist som skadade sig i foten i premiären mot Vittsjö kan komma att missa bortamatchen mot Göteborg. Hon hade fått smällar på foten tidigare, men det var ett motlägg i premiären som gjorde att 24-åringen skadade sig.
– Det är ingen skada som kommer vara långvarig. Sen ska det kännas 100 procent tryggt för henne i kväll (läs torsdag). Det är det enda frågetecknet som finns tycker jag, säger Piteåtränaren Stellan Carlsson.
Trots uddamålsförlusten mot Vittsjö så är Piteåtränaren inte helt missnöjd med spelet.
– Jag tycker vi är mycket bättre än Vittsjö och det känns snöpligt att vi inte får med oss någon poäng. Tittar jag rent spelmässigt tycker jag att vi i perioder spelar väldigt, väldigt bra fotboll med bra kombinationsspel. Det är inte så att allt är skit bara för att man förlorar fotbollsmatchen, säger tränare Carlsson.
Kommer vi få se några förändringar i startelvan inför Göteborgsmatchen?
– Det får vi se, vi har lite olika val att göra men jag tycker att startelva är ett gammeldags uttryck. Förra året hade vi inte samma startelva någon av de fem första matcherna i damallsvenskan när vi var obesegarde. Vi kommer ta ut laget efter träningen i kväll (läs torsdag).
Fjolårsmötena med Göteborg slutade båda med uddamålsförluster. Göteborg har ett fruktat anfall med den holländske landslagsstjärnan Manon Melis i spetsen. Förra säsongen gjorde hon 14 mål på 20 matcher med Göteborg, även den här säsongen har börjat bra för holländskan med ett mål i premiären.