Under lördagen höll bland andra Björn Persson, rekryteringsofficer på I 19, information om vad det innebär att vara soldat och hur det går till att bli det.
– Många unga tror att de inte ska klara de fysiska testerna. Men är man bara skadefri och är normalt tränad så går det bra. En fördel är förstås om man tränat något, säger han.
Han hänvisar också till att det kan vara idé att komma på en sådan här information och träffa idrottssoldater som kan berätta hur den som är intresserad kan lägga upp träningen för att klara testerna.
Som bekant är försvaret i behov av att rekrytera personal och informationsmöten är ett led i rekryteringen.
Det här var det första försöket som gjordes i Boden för att berätta om utbildningen och vilka valmöjligheter som finns.
– Nu var det ju inte så många som kom, men planen är att vi ska ha den här typen av information två gånger per år, en gång på hösten och en på våren, säger Björn Persson.
Den här träffen genomfördes inne på I19:s område.
– Men det kan bli i stort sett var som helt. Kanske ute på stan, säger Björn Persson.
Elin Norberg, som går handelsprogrammet på Strömbackaskolan i Piteå, hade kommit upp för att vara med på informationsdagen.
– Min pappa jobbar på F 21 och jag har varit där jättemycket. Jag är nästan uppvuxen där, säger hon.
Hon vet att hon vill utbilda sig till soldat efter att hon slutat skolan i juni.
– Jag har alltid drömt om det. Men viken typ av soldat jag vill bli, det vet jag inte ännu, säger Elin Norberg.