Universitetslektorn i statsvetenskap vid Luleå tekniska universitet följer med intresse händelseförloppet i regionfrågan. Hon tror att den är långt ifrån avgjord.
– Om befolkningen i flera delar av landet är så här starkt emot planerna kommer det att påverka politikerna. Jag tror att det här blir en fråga som inverkar på nästa riksdagsval, säger Charlotta Söderberg.
Av undersökningen framgår det att stödet för en storregion i Norrland är svagt inom samtliga partier.
Bara 29 procent av de socialdemokratiska sympatisörerna anser att region Norrland är mycket eller ganska bra, medan 56 procent är emot sammanslagningen.
– Oavsett parti verkar medborgarna vara mot en storregion och det kommer att bli en utmaning för det rödgröna blocket att driva igenom frågan, säger Charlotta Söderberg.
Väljarbarometern visar att var femte norrlänning säger sig inte veta vad de tycker i frågan. Här avviker Norrbotten, där endast var tionde säger sig inte ha tagit ställning för eller emot en storregion.
Är du förvånad över att så många norrlänningar anser att de har för lite kännedom i frågan?
– Det är jag inte. Det är en fråga som många uppfattar ligger långt från medborgarna. De har inte satt sig in i konsekvenserna av en regionbildning. Jag tror inte att folk kommer att engagerar sig förrän de känner att de kan vara med och påverka. I dag känns det som om frågan ligger hos politikerna.
Vad kan väcka ett engagemang?
– En folkomröstning. Vi kommer att börja bry oss när frågan påverkar vår tillvaro på ett mer konkret sätt. Om länsstyrelsen måste flytta, om jobb försvinner, då kommer engagemanget att växa. Det händelseförloppet såg vi exempelvis när Framtidens skola infördes i Luleå.