När han och Anita Nilsson kom hem i söndags kväll fann de hemmet upp- och nervänt.
De hade varit i Stockholm fredag till söndag.
– Vi åkte ner med pensionärsföreningen. Vi hälsade på våra söner och gick på Oscars med föreningen. Det var så roligt, säger Anita Nilsson.
När de låste upp dörren till villan, som ligger på Erikslund i Boden, såg de att någon hade varit in i huset.
– Jag var så rädd att de skulle ha slagit sönder och förstört, men allt var helt, säger Anita Nilsson.
Läs mer: Här skedde helgens 12 villainbrott
Däremot hade tjuvarna systematiskt gått igenom två sovrum, vardagsrummet och även varit in i badrummet. De hade hällt ut innehållet i byrålådor på sängar, vräkt ner saker på golvet i alla rummen och gått igenom någon garderob.
– De tog guldringar, en slipsnål i guld och manschettknappar med mina initialer. Och ett halsband med äkta pärlor och guldspänne som jag gav min tidigare fru i present. Redan 1989 kostade det 5 000 kronor, säger Kjell Andersson.
De ringde genast polisen.
– En polis kom hit och tog upp anmälan och sa att vi inte fick stanna kvar i huset, så vi var över natten hos några bekanta, säger Kjell Andersson.
På måndag förmiddag kom så en tekniker från polisen och gjorde en undersökning.
– Men de hittade inga spår, de hade tydligen handskar på sig.
Tjuvarna hade gått in genom en verandadörr som går till sovrummet.
– De hade nog en kofot som de bände upp fönstret bredvid med, sträckte in handen och öppnade dörren, den stod på glänt när vi kom hem, berättar paret.
Ytterligare två villor drabbades av inbrott under natten till lördagen, en av dessa ligger bara några kvarter bort från Kjell och Anitas bostad.