Miljötillståndet att tillverka grönt stål är historiskt för Boden och landet, slår Claes Nordmark fast.
– Det ska bli det största stålverket som någonsin funnits i Sverige. Vi har nu gått in i Bodens största samhällsomställning och största tillväxtfas på över ett hundra år.
Han konstaterar, att det kan gå väldigt snabbt när företag, kommun, myndigheter och rättsväsendet på allvar jobbar på att lösa frågor.
– Det är väldigt bra och en väldigt bra signal, att det går i Sverige om man vill.
I februari 2021 presenterade H2GS tillsammans med Bodens och Luleå kommun nyheten om stålverket.
– Det har gått mindre än två och halvt år från att det blev publikt till att de har miljötillstånd att driva stålverket. Jag har aldrig hört talas om något liknade.
Konjunkturläget är det sämsta tänkbara i hela Sverige, vilket även påverkar Boden. Claes Nordmark poängterar dock:
– Risken att nu bygga bostäder i Boden och grannkommunerna minskar dramatiskt i och med Mark- och miljödomstolens tillstånd. Stålverket kommer att byggas. Framtiden finns här. De som tidigare tvekat behöver inte längre vara för rädda att satsa. Det är bara att köra.
Regeringen har dock varit helt tyst i frågan om stöd till Boden och andra kommuner, förklarar kommunalrådet.
– Kommunen är grunden för att samhällen ska kunna expandera och för att företag ska kunna växa snabbt. Det verkar regeringen inte förstå och man tycks inte heller förstå att det som händer här i norra Sverige är en extrem angelägenhet för nationen Sverige, svarar Claes Nordmark.
Han tycker att regeringens långsamhet och oförståelse är upprörande.
Vad ska regeringen göra?
– Man måste göra konkreta satsningar i norra Sverige. Trafikverket ska nu snabbutreda dubbelspår mellan Luleå och Boden. Det är jättebra, men det behövs också konkreta medel att bygga sträckan. Man måste också se hur man kan stödja de kommuner som tar ett stort ansvar för hela landet, tillväxten och den gröna omställningen. Man kan inte bara sitta och rulla tummarna och hoppas att kommunerna fixar det, säger Claes Nordmark.
Han tillägger, att regeringen även måste jobba mer konkret med kompetensförsörjningen så att människor kan flytta hit där jobben finns, för utan arbetskraft blir det svårt. Det kommer krävas tusentals människor till jobben på stålverket och andra jobb som växer fram.