Stor pådrag för litet oljeutsläpp

Fullt pådrag från räddningstjänsten blev det vid lördagens oljeutsläpp vid Laxede kraftstation. Dock var det ett mindre utsläpp.

BODEN2014-11-09 08:54

För några år sedan skedde ett större utsläpp av olja från Laxede kraftstation, runt en kubik åkte då rakt ut i älven. När det på lördagen kom larm från Vattenfall att man misstänkte ett utsläpp drog räddningstjänsten därför initialt på med full styrka.

– Vi skickade Boden heltid och deltidsbrandkår och dessutom folk från Harads, Gammelstad samt Jokkmokk som kom ned med länsor, berättar räddningstjänstens inre befäl Jon Moln Teike.

Det visade sig snart att utsäppet var av mindre art.

– Det pågår ett turbinarbete vid vattenverket och det handlar om ett mindre utsläpp av smörjolja, under 100 liter, förmodligen runt 30 liter som skvalpat över. Det är så liten mängd att det kommer att blandas upp i vattnet, naturen tar hand om mängden säger Moln Teike. Han lovordar Vattenfall som direkt larmade vilket gjorde att man snabbt var på plats och hade kunnat ta hand om ett större utsläpp.

– Nu fick vi istället öva och det var ju bra säger inre befälet Jon Moln Teike.

Polis har inlett förundersökning gällande Miljöbrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!