Plogbilen - som gick på pumpen

Plogningen tog tvärstopp. Plogbilen tog bensinpumparna på Gulf Harads under snösvängen. ”Att inte kunna sälja bensin i byn känns tungt”,säger mackägaren Ronald Johansson.

Nedplogad. Ronald Johansson som driver Gulf Harads har ingen bensinförsäljning. Hans pumpar förstördes vid en sen plogsväng under lördagskvällen. " Föraren måste ha glömnt att fälla ned plogbladen."

Nedplogad. Ronald Johansson som driver Gulf Harads har ingen bensinförsäljning. Hans pumpar förstördes vid en sen plogsväng under lördagskvällen. " Föraren måste ha glömnt att fälla ned plogbladen."

Foto: Lena Leffler

BODEN2018-01-02 14:26

Han äger Gulf i Harads sedan några år tillbaka. Oyckan inträffade vid 22-tiden på lördagskvällen, dagen före nyårsafton. Då blev mackägaren uppringd av chauffören som berättade vad som hänt.

– Plogbilföraren hade kommit från Bodenhållet och plogat förbi macken. Uppenbarligen hade han inte alla plogblad infällda. Värst tog det på automaten för korttankningen, säger Ronald Johansson.

Plogpåkörningen resulterade i att en kontopump, två kassapumpar och en kontopelare blev tilltyglade och sattes ur funktion.

– Plogbilsföraren har kommit för nära pumparna helt enkelt. Jag vet inte själv vilket fordon som transportföretaget använde. Men det finns förplogar och vingar på traktorer och lastbilar. Det gäller då att veta vad man fäller ut och även fälla in det i rätt tid. Här handlar det väl om den mänskliga faktorn. Föraren kanske var trött och oskärpt, säger Ronald Johansson.

Norrbottens Media har sökt företagets ägare som inte ringt tillbaka. Johansson har själv pratat med företagets ägare som beklagat händelsen.

– Olyckstillbudet kommer att anmälas på chaufförens företags försäkring. För min del handlar det väl mer om stilleståndsersättning från en egen försäkring eftersom jag får ingen inkomst av bensinförsäljningen, säger han.

Det är inte heller första påkörningen av plogbil vad gäller bensinstationen.

– Nej, fast då har det bara rört en pump. Nu blev det ju betydligt fler och mycket större skada, säger mackägaren.

När Norrbottens Media besöker bensinstationen har Ronald dragit ett rött band runt pumpområdet.

–Det ska vara en säkerhetszon på 20 meter som måste spärras av. Det finns ingen risk för explosion. Däremot kan det vara några liter som läcker ut från slangarna och pumphuset. Vi måste sanera senare och spärra av, säger han.

Ronald Johansson har också gott hopp om att den reparatör som kommer upp på onsdagen kan få ihåg någon ersättningspump.

– De skadade pumparna är så pass gamla så det är inte säkert att det finns reservdelar, de är så illa tilltyglade. De kan antingen skickas till fabriken för att rikta till dem och byta ut grejer. Eventuellt måste de skrotas och jag får köpa nytt. Nya pumpar går på minst en halv miljon, säger Johansson.

Pumppåkörningen har drabbat haradsborna med omnejd hårt. Bilarna har fått åka till Boden eller andra ställen för att tanka. Även hemtjänsten och brandkåren i Harads står utan tankställe.

– Många bilar blev också stående här med tom tank. Jag har sålt femliters dunkar med miljöbränsle så de kan ta sig härifrån, säger Ronald Johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om