Sedan 2018 är NyföretagarCentrum Nord drivande i affärsnätverket som i dag är etablerat i Haparanda, Pajala och Övertorneå. Aurora Network genomförs i samverkan med Sparbanken Nord, Almi Nord och respektive kommun inom ramen för näringslivsstimulerande insatser. Nätverket, som vänder sig till nya och etablerade kvinnliga företagare, syftar till att skapa goda förutsättningar för affärsutveckling.
– Vi är glada att samverka med NyföretagarCentrum Nord och ser ett stort värde av att bidra till regionala nätverksarenor där nya kontakter och affärssamarbeten kan formas, säger Michaela Strömberg, näringslivsutvecklare vid Bodens kommun.
Den 24 april träffas nätverket för första gången i Boden.
– Det känns riktigt bra att vi nu inkluderar företagare från Boden i Aurora Network, där kvinnor från hela länet, etablerade och nya företagare samlas för att fokusera på affärsutveckling och tillväxt, säger Frida Ekeström, Affärsrådgivare vid NyföretagarCentrum Nord i Boden.
Inom nätverket genomförs företagsbesök, affärsseminarier liksom kostnadsfria lokala och regionala nätverksträffar.
– I och med att nätverket växer successivt skapas större mötesplatser för företag som drivs av kvinnor i Norrbotten, vilket skapar möjligheter att bidra till varandras affärsnytta över en större geografisk marknad. Nätverket bidrar även till ett breddat näringsliv i Norrbotten, säger Anna Engström, verksamhetschef vid NyföretagarCentrum Nord.