Med siktet riktat mot avtryckarfingret
Svenska skidskyttar får hjälp från Boden att träffa rätt. Kylaexperten Anders Linné arbetar tillsammans med universitetet och skidskyttarna i ett projekt Med värmekamerans hjälp ska känsliga avtryckarfingrar kartläggas och fås varmare.
Foto: Anders Linné
Individuella variationer finns mellan olika personer hur fingrarna klarar kyla. Vissa elitskidskyttar åker utan handskar i minus tio-femton grader.- Om jag körde utan handskar skulle jag inte ha kvar några händer, säger Jonas Nordlander, skidskytt och vikarierande lärare på skidskyttegymnasiet i Boden. Allt började med att Anders Linné arbetade med att förhindra kylskador inom Försvaret. Bland annat gjordes en kartläggning för att individuellt förhindra att soldaterna fick men av kylan. Anders Linné slutade i det militära, men brann för kylan och fortsatte på inslagna vägen.Han fick också kontakt med Järnvägstekniskt Centrum i Luleå, där Ulla Espling arbetar. Där har man forskat kring vibrerande verktyg och arbete i kyla. Syftet är nu att göra individuella tester på skidskyttarna för att kartlägga fingertemperaturer. Ett förnämligt verktyg används: En värmekamera, värd 2,5 miljoner kronor. Kameratillverkaren sponsrar med kameran. Den ska användas för att kolla vad som händer när skyttarna avlossar sina skott. Därefter föreslås åtgärder.Ligger i framkant
- Vi kan tejpa avtryckaren, fundera på andra handskar eller ha en mudd på handen, exemplifierar Anders Linné som har stöd av I 19:s regementsläkare Dan Enoksson i sitt projekt.Han tillägger med viss stolthet:- Jag har träffat massor med kompetens i Boden och haft tur. Vi är längst fram i världen nu med det här.Inom forskningen räknar Ulla Espling med att via projektet hitta nya sätt och hjälpmedel för arbete i kyla.- Ja, utan att de blir skadade på köpet.Anders Linné slår på kameran och den bärbara datorn. Jonas Nordlanders hand framträder på skärmen i olika i färger som visar värmen i olika delar av handen.- Här kan jag kolla med markören vad du ligger på. Jaha, du har 18,3 här. Och där 20,9 grader. Vi vet att hudtemperaturen i det här läget inte bör ligga under 23 grader på fingrarna för finmotorikens skull. Egentligen skulle det inte vara bra att skjuta nu. Vi vet också att en del har varma händer, en del kallare. Och detta är värdefullt att ta reda på.Starten på fältet med värmekameran sker i vår med skidskyttegymnasiet och därefter följer skidskyttelandslaget. Testerna görs i Boden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!