Mattetävling ska sporra eleverna

Tre elever på Björknäsgymnasiet anordnade under torsdagen en matematiktävling för sjätteklassare. Ett projektarbete de jobbat med sedan oktober.

ARRANGÖRER. Sedan oktober har den arrangerande trion från naturvetenskapliga programmet jobbat med att få ihop tävlingen. Alan Omar, Stig Nilsson, matematikutvecklare på Bodens kommun, Eva Olausson, biträdande rektor Björknäsgymnasiet, Anton Svensson, Tom Andersson och Nils-Olof Sundin, handledare och lärare.

ARRANGÖRER. Sedan oktober har den arrangerande trion från naturvetenskapliga programmet jobbat med att få ihop tävlingen. Alan Omar, Stig Nilsson, matematikutvecklare på Bodens kommun, Eva Olausson, biträdande rektor Björknäsgymnasiet, Anton Svensson, Tom Andersson och Nils-Olof Sundin, handledare och lärare.

Foto: David Kristiansen

Boden2012-02-24 06:00

Flitens lampa lyste i Björksalen under torsdagsförmiddagen när Kuriren besökte matematiktävlingen för sjätteklassare i Boden. Tävlingen är frukten av ett långt projektarbete av Anton Svensson, Tom Andersson och Alan Omar vid naturvetenskapliga gymnasieprogrammet. De har arbetat med projektet sedan oktober.

- Vi har åkt runt i skolorna för att kolla ungefär hur långt de har hunnit i matteböckerna. Det har varit väldigt olika bland skolorna. Det blev svårt att passa ihop så det har blivit en kompromiss av det hela, säger Anton Svensson.

- Det har varit upp och ner och några kriser efter vägen, säger Alan Omar. Man har jobbat mycket eftersom man vill att det ska gå så bra som möjligt.

Öka matteintresset
Eleverna ville anordna tävlingen för att öka matematikintresset i kommunen. Och en tävling såg de som en fin sporre för de deltagande.

- Man kämpar nog hårdare och försöker lära sig ännu mer just för att man kan vinna priser. Men det räcker ju att man gör sitt bästa eftersom det blir snittresultaten i klasserna som avgör, säger Tom Andersson.

Klasserna tävlade om tillskott till klasskassorna.

Priserna låg på 4.000 kronor respektive 2.000 och 1.000. Ett välkommet tillskott eftersom många klasser väljer att åka på klassresa i årskurs 6, menar arrangörerna.

Varierande inställning
Inställningen till matematik bland eleverna varierar en hel del. Medan vissa gillar att räkna tycker andra att det är väldigt jobbigt.

- Jag tycker tävlingen har varit bra. Det är ju bra också att man kan kolla vad alla kan, säger Astrid Vahlström, från Sandenskolan.

- Jag gillar inte matte, det är så tjorvigt att räkna, säger klasskompisen Milly Lövkvist.

Nästa veckas sportlov lär komma väl så lägligt för den arrangerande trion. De har nämligen cirka 440 prov som ska rättas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om