Marken har bytt ny köpare och ny exploatör

Två aktuella tomter för bostadsbebyggelse har bytt exploatör. Lilium Bostäder AB har kastat in handduken medan Rehouse CC AB vill bygga och skriva avtal för tomten på Lundagård och på Prästholmen.

Lars Andersson, plan- och exploateringschef i Bodens kommun.

Lars Andersson, plan- och exploateringschef i Bodens kommun.

Foto: Lena Leffler

Boden2022-12-08 09:45

Markförsäljningen behandlades av kommunstyrelsen i måndags som två separata ärenden. Kommunstyrelsen beslutade att nya exploatören Rehouse CC AB får köpa tomten på Biet 2, på Lundagårdsskolans tomt för 4 miljoner, 900 000 kronor. När det gäller tomten Ägir 1, mittemot Prästholmsskolan, så blev markpriset 8 miljoner 775 000 kronor.

Det var i maj som Bodens kommun genom beslut i kommunstyrelsen godkände första försäljningen till Lilium Bostäder AB. Tanken var då att fastighetsföretaget skulle komma igång att bygga inom en rimlig tid eller under 2023.

– Nu har köparen meddelat för båda tomterna att man inte kommer att kunna fullfölja avtalet, vilket innebär att köpet förfaller. Vi har haft andra intressenter på gång som varit villiga att bygga. Så då har Rehouse AB fått köpa tomterna för samma pris och avsikten är att minst lika många bostäder ska upp på marken. Det finns redan en detaljplan så att komma igång med ett byggande i ganska snar närtid är möjligt, säger plan- och exploateringschefen Lars Andersson, om fastighetsaffären.

I avtalet står det att den planerade upplåtelseformen är hyresrätter och att köparen Rehouse senast den 5 juli 2023 ska ha påbörjat byggnadsarbeten inom fastigheten. Vi har pratat med Rehouse CC AB som vill avvakta med en kommentar tills man signerat avtalet. Det beslut som togs i kommunstyrelsen under måndagen var ett godkännande av själva avtalet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!