"Låt bli mobiltelefonen!

Mobilsamtal, högre hastighet och för lite vila under semesterns långkörningar orsakar trafikolyckorna, menar Bengt Johansson, vice ordförande för Motormännen i Norrbotten.
– Bredda E10 och sätt dit mitträcken. Det räddar liv.

HÅLL HASTIGHETEN."Många kör alldeles för länge", säger Bengt Johansson som önskar att bilister vilar när de är trötta, håller hastigheten och låter bli mobiltelefonen under tiden som de kör.

HÅLL HASTIGHETEN."Många kör alldeles för länge", säger Bengt Johansson som önskar att bilister vilar när de är trötta, håller hastigheten och låter bli mobiltelefonen under tiden som de kör.

Foto: Maria Ekman

Boden2013-07-31 06:00

Bengt Johansson har tillsammans med Motormännens ordförande Erik Envall inspekterat rastplatser i länet. Under bilkörningarna har de då konstaterat att vägarna är i bra skick. Han menar att trafikolyckorna till största del beror på "det som är mellan ratten och ryggstödet". Det vill säga chaufförerna. Vägarna i Norrbotten går det inte att skylla på, anser han.

–Jag tycker inte vägarna är dåliga, de är smala på vissa ställen men inte ojämna.

Under sommaren trafikeras vägarna i Norrbotten av både bofasta och turister. Många kör långa sträckor och har kanske bråttom. Bengt Johansson tror att bilisterna tenderar att överskatta sin förmåga på sommaren och tummar på hastighetsbegränsningarna.

–Vi är försiktigare på vintern och håller lägre hastigheter. På vintern är det också snökarmar som är mjuka och tar emot och hindrar en från att köra åt fanders, säger han.

För långa sträckor utan paus är inte heller något att rekommendera trots att ljuset gör oss piggare.

–Många kör alldeles för länge på nätterna. Man måste stanna och vila.

Den största anledningen till trafikolyckorna är dock mobiltelefonerna, menar han.

–Hur ofta ser man inte de som sitter med mobilen i örat? Det räcker med att man tappar fokus från vägen i några sekunder.

För att förhindra allvarliga olyckor är mitträcken något han förespråkar. E10:an är dock för smal menar Bengt Johansson. Han ser gärna att den först breddas så att den går att göra till en 2 + 1 väg.

–Då blir det något helt annat. Mitträcken räddar liv, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om