Fullmäktige gav tidigare kommunstyrelsen i uppdrag att se över politiska organisationen. Kommunledningsförvaltningen fick i sin tur ansvar att ta fram ett förslag gällande ett antal råd, exempelvis Demokratirådet.
Här är några av de föreslagna förändringarna som gruppledarna är överens om.
Avskaffas
Antal ledamöter och ersättare i kultur- och fritidsnämnden minskas från elva till nio.
Personalutskottets läggs ner. Uppgifterna överförs till kommunstyrelsens arbetsutskott.
Demokratirådet avskaffas.
Handikapp-, pensionärs- och ungdomsråden behålls i nuvarande form.
Folkhälsorådet och Brottsförebyggande rådet får politiskt valda ordföranden. Dessa ska vara ledamöter i kommunstyrelsen för att få en god anknytning till kommunledningen. Råden tilldelas en strategisk roll som rådgivande och stödjande till förvaltningarna.
Förändringarna genomförs från och med 1 januari 2011.
Olle Lindström motiverar nedskärningen i kultur- och fritidsnämnden sålunda:
- Barn- och utbildningsnämnden och socialnämnden har elva ledamöter med en stor verksamhet, omsätter 550 miljoner kronor var. Kultur- och fritid har väsentligt mindre omfattning av verksamheten och då är det rimligare med ett lägre antal ledamöter.
Blir demokratin lidande med mindre antal ledmöter och nedlagt demokratiråd? frågar Kuriren Torbjörn Lidberg (S), tillträdande kommunalråd.
- Man kan alltid diskutera förändringar men vi tycker inte det.