Kommunen till försvar
Kommunalrådet Olle Lindström (m) är skeptisk till försvarets planer på nya skjutbanor i Paglaområdet.Samtidigt vill Bodens kommun satsa på en skjutbana för jaktskytte. Något som saknas i Boden i dag.Kommunen vill överta den nedlagda kulsprute-skjutbanan mellan Vittjärv och Pagla.
- Det är inga problem för oss att nyttja Pagla och spårsystemen, vi har fått garantier av försvaret. Men det är klart: vi kan inte anlägga några strövstigar, då blir det bekymmer, säger Leif Nordström, kultur- och fritidschef.
Bodens kommun investerar nu en del pengar i Pagla, ett nytt liftsystem som nästan är färdigbyggt, ett kyltorn som ska användas vid snötillverkning.
- Vi har också planer på att investera i ett ledningssystem så vi kan få ut konstsnön på banorna, i dag måste vi köra ut den med traktorer och det kostar pengar, säger Leif Nordström som även berättar att eldstäderna i området ska förbättras.
- Det har också funnits idéer om att anlägga strövstigar, men det kan vi nog inte göra, fortsätter Leif Nordström och hänvisar till att det handlar om försvarets mark.
På fredag har Bodens kommun och försvaret ett möte för att diskutera bland annat Paglaområdet.
- Vi har ett bra samarbete med försvaret, säger Olle Lindström och berättar om kommunens planer på att utveckla området ytterligare.
- Vi vill utveckla Pagla som friluftsområde, under förutsättning att inte försvaret sätter käppar i hjulet. Vi vill bland annat satsa på nya lekanordningar för barn. Det är många familjer som besöker Pagla, säger Olle Lindström.
Han hoppas nu lösa frågan om en jaktskyttebana.
- Vi har begärt att få överta den nedlagda kulsprutebanan som ligger efter Skjutbanevägen mellan Pagla och Vittjärv.
Olle Lindström berättar att ett företag, Norrbottens skyttecenter, som satsar på simulatorskytte, även är i behov av en vanlig skjutbana, likaså de många jägarna i Boden.
- Det är dåligt att det inte finns någon jaktskyttebana här i Boden. Försvaret har nu lovat ge besked.
Olle Lindström är en aning tveksam till försvarets satsning på nya skjutbanor i Pagla.
- Om det gäller för skidskytte och militära VM så är det inga problem, men kommer värnpliktiga att nyttja skjutbanorna året runt får man fundera över. Men vi måste få veta mer i frågan och vi förutsätter att det fina samarbetet med försvaret fortsätter, säger Olle Lindström.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!