Techbolaget Canaan Creative är, enligt kommunen, världsledande producent av blockchain-lösningar liksom av så kallade ASIC-mikroprocessorer.
Bolaget flyttar in i de lokaler som tidigare användes av KnC Miner innan det företaget försattes i konkurs. GoGreenLight tog över verksamheten i Boden efter konkursen. Den verksamhet som bedrivits i KnC:s lokaler är avyttrad och flyttad till andra lokaler.
Canaan Creatives etablering är den första av sitt slag av en kinesisk aktör utanför Kina, enligt kommunens pressmeddelande. Företaget har alt att placera sig i datacenterklustret i Boden. Driftstorleken kommer initialt att motsvara cirka tio megawatt och de första delarna av datacentret startar driften under februari månad.
Samtal har förts sedan i höstas.
– Vi etablerar oss i Europa för att fortsätta utveckla blockchain, som teknik för nya marknader och applikationer. Vi har bedömt Boden som den bästa lokaliseringen för att driva den teknologin till nästa nivå, säger N G Zhang, vd, grundare och delägare i Canaan Creative i pressmeddelandet.
Teknikutvecklingsgraden, tillgången till grön energi i stor skala och den sänkta elskatten är argument företaget anger som huvudorsak till valet av Sverige och Boden.
– Vi har under flera år arbetat för att bli ett kompetens- och produktionscentra för blockchain och High Performance Computing. Canaan Creative är långsiktiga och utvecklingsfokuserade med unik kompetens inom den snabbt växande blockchain-industrin. Att ett framstående företag som Canaan Creative väljer oss är ett kvitto på att vi är på rätt väg, uppger Erik Svensson, vd för Bodens utveckling AB.
Patrik Öhlund, som nyligen tillträdde som vd på The Node Pole, anser att etableringen innebär att Boden positionerar sig i framkant.
– Alltfler företag söker sig till alltmer specialiserade kluster. Canaan Creative och Boden är en perfect fit, säger han.
Det kinesiska bolaget är i nuläget ännu förtegna om ytterligare expansionsplaner.