Gränsen nådd för anslutning till fjärrvärme
Energigruppen i Svartbjörnsbyn har nu fått med sig mer än 70 procent av villaägarna som intressenter för anslutning till fjärrvärme. - Det känns fantastiskt. Nu kräver vi att Beab påbörjar utbyggnaden enligt sin tidigare plan, säger Christer Nilsson.
Gett resultat
Björns energigrupp bildades och har fortsatt kampen för den fjärrvärme som har varit aktuell i byn sedan 1990-talet.
Gruppen fick tillgång till Beabs enkätlista och kunde därmed utläsa vilka som inte svarat på enkäten. Under ett par veckor har gruppmedlemmar gått runt till dessa och informerat om fjärrvärme vilket nu gett resultat:
- Vi har nått gränsen med råge, exakta siffran får jag i morgon (läs i dag, reds anm), men det är mer än 70 procent. Folk har varit mycket positiva till vår informationskampanj, berättar Christer Nilsson som ingår i energigruppen.
- Med förenade krafter och en träffsäker strategi har vi lyckats. Det känns jätteroligt, fortsätter han.
Han påpekar att i energigruppens beräkningar ingår inga större fastigheter som till exempel skolan, förskolan, affären samt hyresfastigheter. Endast enfamiljshus har deltagit med intresseanmälningar.
- Väger man in det är det helt otroligt bra, säger Christer Nilsson.
Krav på extra styrelsemöte
Beabs VD Henrik Adling har tidigare sagt till Kuriren att om förutsättningarna ändras är det möjligt att utbyggnaden till Svartbjörnsbyn kan ske före 2010. Beabs styrelse beslutar om detta. Nästa styrelsemöte är i början av oktober, men energigruppen har begärt att ett extra möte ska hållas innan dess.
Energigruppen kräver nu att Beab snarast möjligt påbörjar anslutningen till fjärrvärmenätet som redan finns i närliggande Björkelund. Gruppen uppmanar också att detta snarast möjligt skriftligen ska meddelas till samtliga hushåll i Svartbjörnsbyn.
På tisdag ska energigruppen träffa kommunalrådet Olle Lindström (m) som också är ordförande i Beabs styrelse. Då ska de presentera sitt resultat och sina krav.
- Vi kan inte se annat än att de får sätta igång och bygga ut nätet nu i höst. Energigruppen har gjort ett ideellt arbete för Beab. Nu får de ta över, säger Christer Nilsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!