En ölgubbe var i stan
Ölgubbe, Ja, den benämningen har faktiskt Jens Spendrup på sig själv. - Jag kan inte neka till att jag älskar öl, både som dryck och till matlagning.
Jens Spendrup föreläste i Boden.
Foto: Foto: Roger Larsson
Han nämner bland annat valdebatten. Han tycker att det hela tiden pratades om att skapa jobb, men ingenting om att det då är viktigt med företagandet.Orsaken till att han nu är en flitigt anlitad föreläsare är hans roll som ordförande i företagarnas riksstyrelse. En post som han fick i juni i år.- Jag bestämde mig då att åka runt på det här sättet i några månader. Och det finns inga tvivel om att han har en intressant bakgrund. Från det lilla bryggeriet som hans farfar hade med sex anställda till dagens 1.100 anställda.- Det har varit en fantastisk resa, jag får ibland nypa mig i armen. Dessutom finns det en dimension till i och med att jag får jobba med min familj.Jens Spendrup har fem barn, tre av dem arbetar i företaget. Inte självklart
Men det var inte självklart att barnen skulle jobba i firman. Det är ingenting som har planerats sedan lång tid. Enligt honom har det bara blivit så eftersom möjligheten har funnits.- Jag har inte själv haft någon press på mig att gå in i företaget, inte mina barn heller. Jag tror att det har att göra med att min pappa hade hård press från farfar så därför gjorde han tvärtom med sina barn.Nästa år lägger Jens Spendrup, 66, vd-skorna på hyllan. Han började för 42 år sedan i företaget, 34 av dessa har han varit vd, en post som hade fick samma år som hans äldste son föddes. Passande nog är det just han, Fredrik Spendrup, som blir ny vd.- Det känns bra att sluta, men jag gör det inte helt. Jag kommer att fortsätta som ordförande i Spendrups.
Spendrups är ett dryckesföretag som grundades år 1897.Företaget har i dag cirka 1.100 medarbetare.Arbetet leds av Jens Spendrup, vd i tredje generationen. I dag är även den fjärde generationen Spendrup verksamma i företaget.Spendrups har bryggerier i Grängesberg, Vårby samt Hellefors. Även mikrobryggeriet och tillika dotterbolaget Gotlands Bryggeri i Visby ingår i Spendrupskoncernen. Omsättningen år 2009 var cirka tre miljarder.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!