Det bär sig att plocka gubbar

Elisabeth Erixon har arbetat med jordgubbsodlingen i Mockträsk i 31 år. I fjol tänkte hon pensionera sig.
- Det blev för kort be­tänke­tid. Du vet bönder, när det blir vår piggnar de till. Det är envishet kanske.
- Jordgubbarna smakar smultron i år, säger Elisabeth Erixon.

BODEN2006-07-22 06:00
Elisabeth Erixon har haft jordgubbsodlingen i Mockträsk tillsammans med maken Rune i alla år. Numera har dottern och svärsonen, Ann och Salvador Solsona, också en odling på andra sidan sjön. De båda paren har var sina företag men båda heter Mockträsk bär.
- Vi hjälps åt med transporter och vårbruk, säger Salvador Solsona.
I år var det meningen att dottern skulle ha tagit över Elisabeth Erixons odling.
- Så länge man får vara frisk är det roligt att jobba. Jag tycker jag hänger med ganska bra. Det är bra motion. Det är en frihet att vara ute och spännande att se hur det går, säger Elisabeth Erixon.
Elisabeth Erixon tror på en ganska normal skörd.
- Först var det kallt. Sedan kom värmen och torkan och då tänkte vi att det skulle gå på tok. Men nu har alla jordgubbar kommit på samma gång. Just nu har vi gott om jordgubbar. Vi vet inte hur många dagar det varar.
Christina Johnson, sonen Jonas Johnson, fyra år, och hans kompis Evelina Nylund, fem år, besöker odlingen för första gången.
- Jordgubbarna är jättefina, väldigt söta. Över all förväntan. Det är jättemycket bär. De blir förstörda om inte folk kommer hit och plockar. Det är ingen ohyra eller någonting sånt.
Christina Johnson vet att bären är av den gamla söta sorten Zephyr.
- Den sorten är snart utgången eftersom den är känslig för transport och lagring. Den ska snabbt ut i affärerna, säger Elisabeth Erixon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om