Budget i balans betyder inga varsel

Barn- och utbildningsnämnden ligger på plus i prognosen.
- Med största sannolikhet har vi en budget i balans, säger Bosse Strömbäck (v), ordförande.
Inga varsel på grund av övertalighet annonseras till kommande läsår.

BODEN2006-05-26 06:00
När delårsrapporten presenterades på onsdagens möte i nämnden stod det klart att ekonomin håller.
Prognosen efter perioden januari-april pekar på ett plus. Tre miljoner kronor.
- Vad som är glädjande är att vi också fått andra positiva effekter än en budget i balans, trots att, eller kanske tack vare, att vi jobbat med att effektivt genomlysa ekonomin. De mätbara målen i utsända enkäter visar att barn, personal och föräldrar är mycket nöjda med verksamheten.
Han poängterar att man i den genomförda strukturförändringen försökt få delaktighet långt ner i organisationen. Detta kan ha bidragit till de positiva omdömena i enkäterna.
- Fast det är inte bra längst ut, medger Bosse Strömbäck. Exempelvis med för litet pengar på förskolorna och stressigt i vissa dagisgrupper. Vi ska alltså inte måla upp en drömbild. Men det är ännu värre att kasta in ett toksparande.
Gymnasieskolan har i dag färre anställda per elev än tidigare.
- Vi har trots det ökat kvalitén. Det förvånar inte mig. Vi har haft problem med gamla strukturer i gymnasieskolan. När man där fick diskutera och börja ta ställning har engagemanget uppenbarligen lett till att kontakterna med eleverna ökat.
Barn- och utbildningsnämnden har kvar 9,5 miljoner kronor som ska sparas under nästa period, 2007-2009.
- Vi måste titta över skolbeståndet i centrala stan. Med minskande elevunderlag har vi inte möjlighet att ha kvar alla de skolorna. Vi ska behålla personal, men titta på strukturerna. Och när vi planerar nästa läsår har vi inga varsel på grund av övertalighet som i andra kommuner. Möjligen kan uppsägningar ske på individnivå.

Ny organisation
Annat på nämnden: Verksamhetsstyrelsen på gymnasieskolan har inte fungerat riktigt som tänkt var. Ett praktiskt problem har varit att en del av ungdomarna är myndiga samtidigt som föräldrar finns med i styrelsen.
Gymnasiechefen fick därför i uppdrag att organisera en verksamhetsstyrelse enligt den modell som finns på andra skolenheter i kommunen. Elev- och föräldrastyrelse ersätts dock av en elevmajoritet. Uppdraget ska vara slutfört innan årets slut.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om