Bottennapp för Boden
I Veckans Affärers granskning av svenska kommuners näringslivsklimat kommer Boden på tredje plats. Från slutet. Kommunalrådet Olle Lindström känner inte igen sig i undersökningen.
Bland annat studerades antal nya företag per tusen invånare, andel aktiebolagskonkurser och nya förtag samt tillväxt i omsättningen.
Några intervjuer har alltså inte gjorts.
Alla jämförelsetal vägdes ihop till en slutpoäng. Undersökningen omfattade kommuner som har mer än 225 aktiva aktiebolag innanför kommungränsen.
Boden får ett minst sagt uselt betyg. Bland de 201 listade kommunerna hamnar Boden på 199:e plats. Bara Tomelilla och Sollefteå är sämre.
Olle Lindström saknar vissa parametrar i undersökningen. Exempelvis gjorda näringslivssatsningar.
- Vi sätter större värde på Svenskt Näringslivs undersökning. Där klättrade vi från 250 plats till 118:e.
Finns någon poäng med den här studien?
- Nja, jag hade svårt att se sammanhanget när jag läste den.
Vad kan göras bättre i Boden?
- Vi jobbar väldigt intensivt med näringslivsutveckling och jag tycker att vi har mycket positiva vibrationer från näringsliv och andra. Vi kommer att arbeta fram en ny utvecklingsplan för hela kommunen. Den andra är fyra-fem år och gällde enbart näringslivet. Vi skapar också en utvecklingsenhet på kommunen efter nyår.
Har det egentligen blivit så många fler företagsetableringar om man ser tillbaka fyra år?
- Ja, det har det. Att en del företag kommit och gått? Ja, så är det väl alltid. Men ett antal har kommit hit, även om jag inte kommer ihåg alla. Inom handeln har Guldfisken kommit och en del mindre företag utvecklar och utökar sin verksamhet.
- Vi har i alla fall uppnått den nettoökning av minst 200 nya jobb per år som vi hade som mål.
Bodens kommun har historiskt sett varit starkt knuten till offentliga sektorn. Tidigare fanns 75 procent av de arbetsföra inom offentlig sektor. I dag är nivån 60 procent.
- Vi jobbar för att få bättre balans mellan offentligt och privat. Genom det blir vi inte så sårbara när staten gör rationaliseringar. Men ser man på nya regeringens skrivningar i budgeten när det gäller försvaret är det snarare så att man kommer att utöka. Bland annat ska 300 personer kontraktsanställas.
Kan gamla offentliga sektorn-kulturen hämma företagsamheten?
- Nja, visst är det så att revir finns som i all annan verksamhet och att det i viss mån kan bromsa en näringsutveckling. Men jag har inte upplevt att det är en väldigt stor fråga.
I Veckans affärer kommenteras vissa av de norrbottniska kommunernas insatser. Tillväxten i Kiruna applåderas och också Kalix får sig en positiv släng genom att man där lyckas minska antalet konkurser avsevärt.
Företagsklimat
Sveriges minst företagsvänliga kommuner enligt Veckans Affärers undersökning:
1. Sollefteå 20, 3 poäng
2. Tomelilla 29,8
3. Boden 31,5
Sveriges mest företagsvänliga kommuner:
1. Årjäng 171 poäng
2. Svenljunga 160,8
3. Stenungsund 160
Länets kommuner på företagsvänliga listan:
47. Gällivare 124,8 poäng
78. Piteå 110
84. Kiruna 108,7
117. Luleå 94
173. Kalix 69,7
199. Boden 31,5
1. Sollefteå 20, 3 poäng
2. Tomelilla 29,8
3. Boden 31,5
Sveriges mest företagsvänliga kommuner:
1. Årjäng 171 poäng
2. Svenljunga 160,8
3. Stenungsund 160
Länets kommuner på företagsvänliga listan:
47. Gällivare 124,8 poäng
78. Piteå 110
84. Kiruna 108,7
117. Luleå 94
173. Kalix 69,7
199. Boden 31,5
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!