Bodsvedjevasan för barn lockade storpublik

Medan många tappra skidentusiaster kämpade efter skidspåren i dalarna åkte lokala förmågor från Bodsvedjan ett eget vasalopp för barn.

PRISUTDELNING. Alla 20 deltagare fick välja pris från ett stort prisbord. Publiktrycket var även det stort.

PRISUTDELNING. Alla 20 deltagare fick välja pris från ett stort prisbord. Publiktrycket var även det stort.

Foto: David Kristiansen

Boden2012-03-05 06:00

Samtidigt som åkare från hela världen stakade sig fram längs den nio mil långa sträckan i dalarna mobiliserade sig barn från Bodsvedjan för att åka ett eget vasalopp.

- Vi har haft Bodsvedjevasan här några år och det har varit populärt. Speciellt när det är sådant här väder ute, då är det jättehärligt att gå ut, åka skidor och äta litet korv, säger Maria Einarsson, ordförande i Bodsvedjans fastighetsägarförening som arrangerat tävlingen.

Alla upp till tolv års ålder fick anmäla sig för att delta i tävlingen. För de något mer rutinerade åkarna var det tre kilometer som gällde. Men för de yngre förmågorna räckte det med 800 meter.

Förväntningarna låg i luften när klockan började närma sig två på eftermiddagen. 20 stycken barn stod packade på startlinjen och väntade spänt på att bandet skulle klippas.

Längs med spåret, som Bodens kommun dragit enkom för Bodsvedjevasan, stod föräldrar och släktingar för att heja på.

När starten gått öppnade åkarna spjällen och satte av i full fart och det blev litet trängsel i starten. Men alla kom till slut iväg.

Efter drygt 30 minuter hade de flesta passerat mållinjen och då väntade korv, saft och prisutdelning där alla deltagare fick ett pris.

- Det kom väldigt mycket folk. Mycket mer än jag trodde på. Det är ju ändå sportlovstider och då kan ju många vara borta, så det är jättekul, säger Maria Einarsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om