Banverket får sköta spåren i inlandet

Banverket Produktion fick kontraktet med drift och underhåll på Inlandsbanan.
Avtalet är värt nästan 200 miljoner kronor.

BODEN2007-03-30 06:00
Avtalet skrivs under på måndag. Tills 29 mars finns formell möjlighet för förfördelade konkurrenter att överpröva. Anders Edin, distriktschef på Banverket Produktion Nord, törs i alla fall dra på smilbanden.
- Vi är jätteglada och det ska bli kul att sätta upp våra skyltar längs banan igen.
Avtalet gäller från september och fem år framåt. Det delas mellan Banverket Produktion Nord och Mitt eftersom Inlandsbanan passerar två av Banverkets regioner. Sträckan är Mora-Gällivare med en del anslutande industrispår. Drygt 100 mil ska underhållas.

Samordning
Banverket har redan drift och underhåll på banor som går till Inlandsbanan, Forsmo-Hoting och Hällnäs-Storuman. Och etablering vid Malmbanan i Gällivare.
- Vi räknar med samordningsvinster, säger Anders Edin. Varför vi vann upphandlingen? Ja, ett förmånligare anbud, både prismässigt och med mervärde. Vårt mervärde var väl att kunna erbjuda en stor och heltäckande organisation med både det ena och det andra.
Normalt järnvägsunderhåll och skötsel ingår i upphandlingen jämte en del reinvesteringar som slipers- och rälsbyten.

Rekrytering väntar
Trafiktätheten ökar ju längre söder på banan man kommer. Norr om Arvidsjaur är det bara sommartrafik.
- Vi kommer att behöva rekrytera personal. Och i huvudsak försöker vi rekrytera från Carillion eftersom de som jobbar där kan banan och bor längs den. Vi ser gärna att de kommer över till oss. Men i vilken omfattning det blir rekrytering är inte riktigt klart ännu.
Tidigare har alltså Carillion Rail AB haft ansvaret för underhåll under tio år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om