18 miljoner i underskott
Barn- och utbildningsnämnden förutser ett underskott på nära 18 miljoner kronor. Den främsta orsaken är skenande personalkostnader och nedskärningar bland skolpersonalen är att vänta. - Vi diskuterar avgångsvederlag och erbjudande om att låta folk sluta mot ersättning, säger nämndsordförande Rigmor Åström (m).
- Vi måste undersöka vilka åtgärder vi ska vidta. Alla förvaltningar har fått i uppdrag av fullmäktige att titta på om det är något vi kan senarelägga eller lägga på is, säger Rigmor Åström.Hon påpekar att LAS-listor har begärts ut från personalutskottet och varsel om uppsägningar är att vänta. Orsaken till övertaligheten i personalstyrkan är att den ännu inte anpassats efter elevminskningen, uppger Rigmor Åström. Diskussion om lunchpaket
En fråga som vållade en del diskussioner gällde ett medborgarförslag angående de matpaket som skolelever får med sig vid frilufts- och idrottsdagar. I medborgarförslaget påtalas det att eleverna ska få en mer näringsriktig lunch när de idrottar. Flera av barn- och utbildningsnämndens ledamöter påpekade att skolorna oftast väljer alternativ ett, som består av smörgås, dryck och en yoghurt. Socialdemokraterna ville ha ett tillägg till beslutsförslaget där man påpekar vikten av att val av matpaket anpassas utifrån elevernas närings- och energibehov och med hänsyn till den aktivitet som ska utföras. Begär mer pengar
Nämnden beslutade, efter ajournering, att godkänna Maria Selin Fjellströms (kd) förslag om att verksamheten ges i uppdrag att se över rektorernas val av utflyktspaket och att dessa anpassas efter aktiviteten. Barn- och utbildningsnämnden beslutade även att begära nära 23 miljoner kronor i utökad investeringsram av budgetberedningen för förbättring av miljöerna i skolan under 2009. Nämnden begär ytterligare 20,4 miljoner för 2010 och lika mycket för 2011. I beslutsunderlaget påpekas det att att underhållet av skollokalerna i kommunen är eftersatt och att det är nödvändigt att utveckla lärmiljön.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!