Kommun och polis inleder samverkan
Arvidsjaurs kommun ingår som enda Norrlandskommun i ett nytt samverkansprojekt med polisen. Tillsammans ska man kraftsamla där behoven finns.
Han konstaterar att målet är att få ned brottsligheten genom att jobba mer brottsförebyggande.- Det handlar om att se vart det finns behov och därefter se över våra gemensamma resurser. Några nya pengar ingår inte.Lägesbeskrivningen ska vara klar till den 18 juni.- Efter det ska vi göra en handlingsplan som kanske kan komma igång i september - och den ska utvärderas första gången redan i slutet av året.Enligt Håkan Karlsson handlar det inte om att att ta över varandras jobb.- Nej, men man kan tänka sig att en kommun har problem med mycket misshandelsfall och då får man ta reda på var problemen finns. Kanske handlar det om att se över hur vi gemensamt jobbar med alkoholförtäring bland ungdomar. Då kan vi från både polisens och kommunens sida kraftsamla kring det.Omfördelning av resurser
Han konstaterar att det kan bli aktuellt med omfördelning av resurserna.Så samtidigt som man fokuserar på exempelvis ungdomars alkoholförtäring kan det innebära att man nedprioriterar trafikövervakningen?- Ja, det kan bli så.Till förfogande för polisen står i första hand dess personal i Piteå älvdal, men Håkan Karlsson vill se hela länet som en resurs.- På sikt är tanken att skriva liknande avtal med alla kommuner.
Fotnot: Övriga kommuner som ingår i pilotprojektet är Landskrona, Västerås stad, Emmaboda och Oskarshamn.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!