"Fram med kalkylerna!"
Arvidsjaur riskerar att tappa uppåt 500 arbetstillfällen om K4 flyttas till Boden. - De tankar som cirkulerar utgör ett reellt hot mot Arvidsjaur, men vi har känt till det här i ett års tid och har en klar strategi, säger Arvidsjaurs kommunalråd Jerry Johansson (s).
- Jag tycker det verkar som att han inte har greppet utan att det är finansministern som styr försvaret.Jerry Johanson pekar också på att det är ute i landet som försvaret upprätthålls.- Pennvässande officerare bakom skrivbordet på högkvarteret är inte mycket till skydd för nationen.Han lyfter vidare fram riksdagens beslut att jägarförbandet ska ha en särskilt förmåga att verka i subarktiskt klimat.- Det finns i Lapplands inland, inte längs kusten.Subarktisk kapacitet
Det håller Mikael Nordmark med om. Han är chef för Arméns jägarbataljon i Arvidsjaur, som är det formella namnet efter att K4 lades ned som eget regemente 2004.- Riksdagen har sagt att vi ska ha full subarktisk kapacitet och det kommer vi inte att ha om man flyttar till Boden.Han lyfter också fram att 85 procent av de värnpliktiga frivilligt anmäler sig till utlandstjänst, skyhögt fler än på andra håll i landet.Mikael Nordmark konstaterar att artiklarna i media har skapat stor oro bland personalen.- Som vi ser det vore en flytt olycklig med hänsyn till vad vi presterar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!