"Fram med kalkylerna!"

Arvidsjaur riskerar att tappa uppåt 500 arbetstillfällen om K4 flyttas till Boden. - De tankar som cirkulerar utgör ett reellt hot mot Arvidsjaur, men vi har känt till det här i ett års tid och har en klar strategi, säger Arvidsjaurs kommunalråd Jerry Johansson (s).

ARVIDSJAUR2008-04-24 06:00
Svenska Dagbladets artiklar om Försvarsmaktens nya sparplaner kom inte som någon nyhet för kommunalråd Jerry Johansson.- Nej, vi har jobbat med frågan i ett års tid och visste att det skulle komma upp, säger han på telefon från Stockholm, dit han åkt för att bearbeta både officiella och inofficiella kontakter. Jerry Johansson konstaterar att han gärna tar en debatt om syftet med en flytt är att spara pengar.- Jag är ganska övertygad om att det inte går att räkna hem, men fram med kalkylerna!Han vädjar också om att försvarsminister Sten Tolgfors ska ta sitt politiska ansvar:Finansministern styr
- Jag tycker det verkar som att han inte har greppet utan att det är finansministern som styr försvaret.Jerry Johanson pekar också på att det är ute i landet som försvaret upprätthålls.- Pennvässande officerare bakom skrivbordet på högkvarteret är inte mycket till skydd för nationen.Han lyfter vidare fram riksdagens beslut att jägarförbandet ska ha en särskilt förmåga att verka i subarktiskt klimat.- Det finns i Lapplands inland, inte längs kusten.Subarktisk kapacitet
Det håller Mikael Nordmark med om. Han är chef för Arméns jägarbataljon i Arvidsjaur, som är det formella namnet efter att K4 lades ned som eget regemente 2004.- Riksdagen har sagt att vi ska ha full subarktisk kapacitet och det kommer vi inte att ha om man flyttar till Boden.Han lyfter också fram att 85 procent av de värnpliktiga frivilligt anmäler sig till utlandstjänst, skyhögt fler än på andra håll i landet.Mikael Nordmark konstaterar att artiklarna i media har skapat stor oro bland personalen.- Som vi ser det vore en flytt olycklig med hänsyn till vad vi presterar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om