Allis Nyström

Allis Nyström blev utsedd till finalseriens bästa spelare när Luleå Basket oväntat vann sitt fjärde raka SM-guld.

Foto:

Luleå2017-06-20 12:23

Ålder: 23 år.

Bor: Luleå.

Yrke: Basketspelare.

Din första tanke om nomineringen?

– Det känns väldigt chockerande, men såklart jättekul. Jag blev lite ställd. Jag känner mig väldigt stolt över att bli nominerad.

Din relation till Luleå?

– Jag är född och uppvuxen i Notviken, men flyttade in till stan när jag var 13-14 år. Luleå ligger mig varmt om hjärtat. Jag tycker om kontrasterna. Det är inte till exempel på så många platser det är ljust dygnet runt på somrarna. Luleå har en väldigt exotisk sommar och vinter.

Avslöja en okänd sida av dig själv.

– Jag kan stå på huvudet och sjunga den grekiska nationalsången. Det händer dock inte så ofta. Jag gjorde det ibland när jag gick i skolan, i låg- och mellanstadiet.

Vad gör du om tio år?

– Jag hoppas att jag fortfarande spelar basket. Min dröm är att verkligen kunna spela som ett proffs. Kanske i Luleå, kanske utomlands, vi får se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om