Äldre kvinnor i bråk inspirerade till tv-serie

Patrik Eklund blev vittne till en våldsam dispyt mellan två äldre kvinnor på badmintonplanen. Då föddes idén till tv-serien som delvis spelats in i Norrbotten.

Pia Halvorsen och Albin Grenholm under inspelningen av "Revansch" i Klöverträsk.

Pia Halvorsen och Albin Grenholm under inspelningen av "Revansch" i Klöverträsk.

Foto: Gustav Danielsson

Nöje2019-06-18 06:00

Arvidsjaurbördige regissören Patrik Eklund, boendes i Stockholm, hade planer på att göra en långfilm med sportgenrens tydliga struktur kring historieberättandet. Ett frö såddes när han en morgon spelade badminton och blev vittne till en hätsk diskussion mellan två damer i 70-årsåldern på banan bredvid.

– En av dem var så jävla förbannad, det var fascinerande – jag trodde inte att man kunde vara en sådan vinnarskalle i den åldern. De var inte där för motion eller att ha kul, de ville vinna. Någonting hände och det blev en dispyt som var väldigt fascinerande, jag bevittnade det där med skräckblandad förtjusning, berättar han.

Incidenten inspirerade till kortfilmsserien "Revansch" och den hetlevrade karaktären Annbritt (Anki Larsson) som har svårt att komma över ett felaktigt domslut 30 år tidigare. Under tio tiominutersavsnitt får tittarna följa den förre badmintonstjärnans resa mot revansch på rivalen och Vittangibon Gunilla (Pia Halvorsen).

– Det är som en blandning av "Rocky", "The Wrestler" och lite "Kingpin" för att hitta en mörkare komedi som ändå har en tydlig berättarform i grunden. Vi får följa den forna badmintonstjärnan på vägen tillbaka till toppen eller vad man ska säga (skratt).

Den 1 juni hade serien premiär på SVT under midsommarhelgen visas upplösningen av den mörka komedin, där även Olle Sarri har en stor roll som Annbritts nyseparerade son.

Trots att större delen av serien spelades in i Stockholm har inspelningsteamet gjort ett stopp i Norrbotten, där karaktären Gunilla bor.

– När Filmpool nord hoppade på tåget tänkte vi att hon nog hade flyttat till Klöverträsk (skratt), som är Vittangi i serien. Hon bor där med sin son så vi hade några filmdagar i Klöverträsk där vi byggde upp hennes sida av historien, säger Patrik Eklund.

Förra veckan hade "Revansch" haft 362 291 tittare som mest på ett avsnitt, vilket är bra för en kortfilmsserie på SVT.

– Det känns kul, det är överraskande många, säger regissören.

En succé?

– Jag är dålig på att avgöra vad som är en succé men vi känner oss nöjda och det verkar som att den är uppskattad, på så sätt är det väl en succé. En personlig succé om inte annat.

Nästa år finns det möjlighet till ännu fler tittare då Patrik Eklunds kommande projekt sänds på SVT och Viaplay. Till hösten startar inspelningarna av tv-serien "We got this!" som handlar om en skuldsatt amerikan i en "konspirationskomedi" över sex gånger 45 minuter.

– Han nås av informationen att om du kan presentera bevisning som leder till tillfångatagande av Olof Palmes mördare kan du få 50 miljoner kronor. Han snubblar in på det där och tar sig vatten över huvudet – kan man säga kort sammanfattat, berättar Patrik Eklund.

Patrik Eklund

Född: 1978 i Arvidsjaur

Bor: Stockholm.

Meriter: Har prisats på vid filmfestivaler runt om i världen. Kortfilmen "Istället för Abrakadabra" blev nominerad till en Oscar och "Slitage" vann kritikerveckans pris i Cannes 2009.

Aktuell: Kortfilmserien "Revansch" som visas på SVT och med kommande "We got this!" som ska spelas in i höst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!