Fackförbundet Kommunal har satt sig i en besvärlig sits. Den sympati som fanns för strejkvarslet försvann nog ganska snabbt när Kommunal uppmanade föräldrar att inte skicka med matsäck till barn som riskerar att bli utan skolmat på måndag.
Visst kan många Kommunalarbetares missnöje vara berättigat. Det finns dock andra sätt än strejk att få bättre lön och arbetstider. Kompetent och eftertraktad personal skulle till exempel kunna byta jobb. I Norrbotten har dock politikerna effektivt sett till att det inte finns särskilt många alternativ till kommun och landsting.
Löner sätts i dag i betydligt högre grad av marknaden än genom centrala förhandlingar. Någon löneökning att tala om för gruppen kommunalarbetare kommer därför knappast att ske förrän kommuner och landsting blivit en mindre arbetsgivare.